Szukaj

Na co umierają czarni sportowcy?

Podziel się
Komentarze0

25 lat temu zauważono w Stanach, że afroamerykańskcy żołnierze, u których wykryto sierpowatość krwinek, umierali na choroby związane z sercem. Dr Maron, dyrektor Centrum Przerostowej Kardiomiopatii w Minneapolis Heart Institute Foundation odkrył, że istnieje ścisły związek między tymi dwoma wydarzeniami.Sierpowatość krwinek dotyka okoła 8 % amerykańskiej populacji. Każdy afroamerykański noworodek jest badany pod kątem występowania tej przypadłości.

W swoim badaniu dr Maron korzystał z 32–letniej bazy danych, zawierającej akta amerykańskich sportowców, którzy zmarli niespodziewanie.

Naukowcy przeanalizowali je w poszukiwaniu związków pomiędzy sierpowatością krwinek a ich śmiercią.  Badanie opublikowane na internetowych stronach American Journal of Cardiology wykazało, że rzeczywiście taki związek istnieje i dotyczy głównie młodych, czarnych sportowców – szczególnie piłkarzy.


Stąd - przed udziałem w zawodach sportowych - Narodowe Akademickie Stowarzyszenie Sportowców (ang. NCAA) przeprowadziło obowiązkowe badanie zawodników z I jednostki, w kierunku sierpowatości krwinek.

Na razie NCAA nie przebadało kolejnych – II i III – jednostek i nie podzieliło się swoimi wynikami z lekarzami.

Spośród 2 462 sportowców zmarłych nagłą śmiercią, 23 chorowało na sierpowatość krwinek.

Zawodnicy byli w wieku od 12 do 22 lat, 21 było mężczyznami i miało afroamerykańskie korzenie. Najczęściej śmierć następowała w wieku akademickim – od 19 do 23 lat – podczas rozpoczynających sezon treningów piłkarskich, gdzie zawodnicy byli narażeni na wysiłek fizyczny i często też na wysoką temperaturę.

Dr Maron, który od 35 lat zajmuje się związkiem między zgonami sportowców i chorobami serca, jest zdumiony poziomem sceptycyzmu w stosunku do swoich badań ze strony innych naukowców.

– Gdybyśmy nie odkryli tego związku pomiędzy sierpowatością krwinek a nagłą śmiercią ciemnoskórych zawodników, nie moglibyśmy ich w pełni chronić. A o to przecież zabiegamy – tłumaczy lekarz.


Komentarze do: Na co umierają czarni sportowcy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz