Szukaj

Morskie algi używane w wykrywaniu chorób sercowo-naczyniowych

Podziel się
Komentarze0

Zespół badaczy z francuskiego instytutu INSERM przetestował możliwość posługiwania się pewną naturalną molekułą pochodzącą z algi morskiej jako markerem ryzyka sercowo-naczyniowego. Molekuła nazywa się fukoidan i pozwoliła na wykrycie u zwierząt uszkodzonych naczyń krwionośnych albo też tworzących się skrzepów krwi. 



Podczas gdy choroby sercowo-naczyniowe prezentują dzisiaj pierwszą przycznę śmierci na całym świecie, odkrycie to może okazać się bardzo użyteczne.

Badaczom z francuskiego instytutu INSERM (Institut national de la santé et de la recherche médicale, narodowy instytut zdrowia i badań medycznych) udało się przetestować nowe narzędzie do wykrywania ryzyka sercowo-naczyniowego. W przebiegu swoich badań, doktor Jean-Baptiste Michel wraz z kolegami z instytutu, zaobserwowali, że fukoidan naturalnie i spontanicznie wiąże się ze szczególną proteiną, P-selektyną.

Proteina ta jest wyrażana przez płytki krwi, kiedy wchodzą one w proces koagulacji. Zdarza się to w przypadku uszkodzenia naczynia krwionośnego albo w przypadku obecności skrzepu w naczyniu. Płytki krwi gromadzą się na tym uszkodzeniu.

Powrót krążenia krwi po obstrukcji arterii albo żyły wywołuje również ekspresję tej proteiny na poziomie uszkodzonej strefy, wyjaśnia w ten sposób doktor Jean-Baptiste Michel.


Właśnie w obliczu takich możliwości badacze francuscy zdecydowali się przetestować tę molekułę jako potencjalny marker ryzyka sercowo-naczyniowego. W tym celu, naukowcy opracowali dwa modele eksperymentalne – szczury laboratoryjne cierpiące z powodu uszkodzeń sercowo-naczyniowych.


Szczurom tym wstrzyknięto fukoidan połączony z markerem radioaktywnym. Następnie, zespół posłużył się kamerą gamma, pozwalającą na obserwowanie zachowania molekuły (scynygrafia). W przeciągu mniej więcej 45 minut do 2 godzin, zespół stwierdził, iż pojawia się silny sygnał na poziomie uszkodzonych stref u wszystkich zwierząt.

W dodatku, badanie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego pozwoliło na uzyskanie dobrych rezultatów, które zostały opublikowane w przeglądzie Journal of Nuclear Medicine.

Molekuła łatwa do wyprodukowania i prosta w manipulowaniu

Badacze z instytutu INSERM wyjaśniają w ten sposób: nasze rezultaty pokazują, że fukoidan działa specyficznie z P-selektyną in vivo. Jest to bardzo dobra nowina, ponieważ molekułę tę łatwo wyprodukować i łatwo nią operować. Jest ona obecna w wielkich ilościach w środowisku i łatwo ją wyizolować. Mniejszym kosztem otrzymujemy małą molekulę, bardzo rozpuszczalną, która przechodzi przez bariery i bardzo dobrze krąży w obiegu krwi.

Technika ta na dzień dzisiejszy nie została przetestowana u człowieka, ale naukowcy oceniają, że marker ten może okazać się użyteczny w ramach prewencji chorób serca i układu krążenia, albowiem technika ta może pomóc w wykrywaniu, na przykład, płytek mogących prowadzić do powstawania zatorów. Ale nie tylko, ponieważ jak badacze dodają, technika ta może również być użyta w trakcie leczenia danej choroby serca, aby śledzić rzeczywiste postępy takiej terapii.

Komentarze do: Morskie algi używane w wykrywaniu chorób sercowo-naczyniowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz