Szukaj

Młodzi ludzie ze starymi tętnicami

Podziel się
Komentarze0

Coraz większa liczba młodych ludzi ma zatkane tętnice, dokładnie tak samo zatkane, jak tętnice, które są generalnie obserwowane u ludzi o wiele starszych, jak wyjaśnia najnowsze badanie zaprezentowane na Kanadyjskim Kongresie chorób sercowo-naczyniowych 2011, który miał miejsce w jednym z kanadyjskich miast, w Vancouver.Miażdżyca u młodych dorosłych

Coraz większa liczba młodych ludzi cierpi z powodu arteriosklerozy, czyli z powodu miażdżycy tętnic. Oznacza to, że tętnice są stwardniałe i zatkane są złogami tłuszczu, które są nazywane płytkami. Płytka taka jest substancją złożoną z ciała tłustego.

Arterioskleroza bardzo wyraźnie szkodzi krążeniu krwi i może być przyczyną bólów w klatce piersiowej oraz zawału serca.

Badanie zostało zrealizowane przez badaczy z Fundacji Serca i Udaru Mózgu (Heart and Stroke Foundation).

Tłuszcz trzewny wróg numer jeden


Naukowcy obserwowali 168 kobiet i mężczyzn w wieku od 18 lat do 35 lat, którzy nie mieli rodzinnej historii chorób serca, ani też czynników ryzyka (wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nikotynizm).

Badacze z Fundacji Serca i Udaru Mózgu stwierdzili w ten sposób, że szeroki procent uczestników badania miał bardzo duży obwód talii i bardzo duży poziom zmagazynowanego tłuszczu trzewnego (trzewna tkanka tłuszczowa to tłuszcz, który odkłada się pod mięśniami brzucha, wokół narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, na przykład; jest to najniebezpieczniejszy rodzaj tkanki tłuszczowej i otyłości).

Większość z badanych miała jednak wskaźnik masy ciała BMI oraz wagę zupełnie normalne. Liczba młodych ludzi, którzy mają pozornie dobre zdrowie, ale którzy już cierpią z powodu arteriosklerozy, jest mimo wszystko przerażająca, stwierdza doktor Eric Larose, z uniwersyteckiego instytutu kardiologii i pneumologii w Quebeku (Institut universitaire de cardiologie et de pneumologie).

Zdaniem tego specjalisty, lekarze mają dziś do dyspozycji narzędzia pomiarowe – obwód talii, poziom tłuszczu trzewnego – które pozwalają im ocenić obecność miażdżycy tętnic u młodych ludzi.

Komentarze do: Młodzi ludzie ze starymi tętnicami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz