Szukaj

Młode serce dzięki ograniczeniu kalorii

Podziel się
Komentarze0

Badacze z Włoszech i ze Stanów Zjednoczonych odkryli, iż serca osób, które jedzą mniej kalorii, funkcjonują jak serca osób o 20 lat młodszych. Rezultaty tego badania zostały zaprezentowane w przeglądzie naukowym Aging Cell. Badacze z Uniwersytetu Waszyngtona w Saint Louis oraz z Istituto Superiore di Sanità w Rzymie, stwierdzili, iż kluczowy pomiar zdolności adaptacyjnych serca do aktywności fizycznej, stresu, snu oraz innych elementów, które wpływają na jego rytm, nie jest taki sam u osób, które ograniczały zjadane kalorie przez 7 lat, w porównaniu do tych, które jadły bez pohamowania.Doktor Luigi Fontana, badacz na Uniwersytecie Waszyngtona oraz w Istituto Superiore di Sanità, a także główny autor tego badania, wyjaśnia - To zadziwiające, ponieważ badając zmiany w rytmie serca odkryliśmy również czynnik, który dużo mówi na temat tego w jaki sposób autonomiczny system nerwowy wpływa na serce. A system ten częściowo jest powiązany z funkcją serca, a także z trawieniem, rytmem oddychania oraz z innymi licznymi i  nieświadomymi działaniami. Przypuszczamy teraz, że zmienność rytmu serca może być oznaką tego, że wszystkie inne funkcje również lepiej działają.

Do swojego badania zespół zaprosił 42 osoby, z których 22 miały na sobie przenośne monitory i ograniczyły swoje kalorie o 30%, odżywiając się w sposób zdrowy. Ludzie ci mieli ponad 51 lat.

W grupie kontrolnej z kolei znalazło się 20 osób w wieku ok. 51 lat, które odżywiały się w sposób charakterystyczny dla państw zachodnich.

Rezultaty tego badania dowodzą, że rytm serca u osób z grupy ograniczającej kalorie był o wiele słabszy niż rytm serca osób w grupie kontrolnej. Ludzie z pierwszej grupy mieli również większą zmienność rytmu serca.


Dr Phyllis K. Stein z fakultetu medycyny Uniwersytetu Waszyngtona, mówi - Większa zmienność rytmu serca oznacza, że serce może łatwiej się dostosować do wymogów sytuacji.

Zmienność rytmu serca spada wraz z wiekiem, ponieważ nasz system sercowo-naczyniowy staje się mniej elastyczny. Słabą zmienność rytmu serca wiążemy z kolei z większym ryzykiem zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.


Dr Phyllis K. Stein dodaje jeszcze, iż przeprowadzone przez nich badanie miało na celu określenie, czy osoby ograniczające kalorie mają taką samą zmienność rytmu serca, którą zaobserwowano w podobnych badaniach nad zwierzętami.

Dr Fontana dodaje - Przede wszystkim, chcieliśmy zrozumieć czy adaptacja rytmu serca u ludzi kontrolujących kalorie jest taka sama jak u zwierząt, którym również kontrolowano kalorie w badaniach. Odpowiedź jest twierdząca. Przestudiowaliśmy również zmienność rytmu serca u osób w różnym wieku i odkryliśmy, że serca tych ludzi, którzy ograniczali kalorie, funkcjonowały tak dobrze jak serca osób o wiele młodszych osób.

Dane te są na razie wstępne, ale już teraz badacze sugerują, że zdrowa dieta pokarmowa, polegająca na ograniczeniu przyjmowanych kalorii, wiąże się z ważnymi zmianami.

- W wielu z naszych badań stwierdziliśmy, iż dochodzi do dużej liczby zmian metabolicznych i fizjologicznych u zwierząt, którym ograniczono kalorie - mówi dr Fontanta. - Tak samo dzieje się u osób, które praktykują taką samą strategię odżywiania. A lepsza zmienność rytmu serca oznacza również bardziej elastyczny układ sercowo-naczyniowy.

Dr Phyllis K. Stein nadmienia jeszcze - Nie możemy potwierdzić, że samo ograniczenie kalorii jest odpowiedzialne za elastyczność układu sercowo-naczyniowego. Osoby odżywiające się w ten sposób są zdrowe i prowadzą zdrowy styl życia. Jestem przekonana, iż nie są to osoby, które mówią sobie „Ok, to od dziś ograniczam kalorie, aby wydłużyć swoje życie, ale w dalszym ciągu będę wypalać 2 paczki papierosów dziennie”. Osoby te są bardzo zmotywowane i silnie angażują się w zdrowe zachowania.

Komentarze do: Młode serce dzięki ograniczeniu kalorii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz