Szukaj

Miażdżyca: zacznij dbać o zdrowie tętnic już dziś

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Indiana University donoszą, iż nawet ludzie w wieku 20 lat zaczynają doświadczać twardnienia tętnic, czyli niebezpiecznego zjawiska, w którym arterie stają się mniej wydolne do przesyłania krwi przez całe ciało. Dobra wiadomość jest taka, że wysoko aktywni fizycznie ludzie nie mają takich problemów.Badacze dodają, że ten sam eksperyment, przeprowadzony z udziałem kobiet i mężczyzn w średnim wieku, dał takie same rezultaty – wysoko aktywni ludzie nie wykazują twardnienia tętnic, do którego typowo dochodzi wraz z wiekiem.

Redukcja funkcjonalności tętnic jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie i udar.

Prof. Joel Stager z wydziału kinezjologii na IU School of Public Health-Bloomington, mówi: - Zaskoczyły nas te wyniki. Grupa ludzi w wieku studenckim, która odzwierciedla populację ogólną, już teraz – w tak młodym wieku - wykazuje różnice w zdrowiu tętnic.


Naukowcy przyjrzeli się zdrowiu dużych i małych arterii. W grupie uczestników w wieku średnim, typowe twardnienie zaobserwowano dla obydwu typów naczyń u mało aktywnych ludzi. U ludzi wysoko aktywnych nie zaobserwowano takich zmian.

W grupie uczestników w młodszym wieku, twardnienie zauważono jedynie w mniejszych tętnicach u najmniej aktywnych osób.

Badacze podsumowują, że efekt ćwiczeń można zauważyć zarówno w populacji starszej, jak i młodszej. Niska funkcjonalność mniejszych tętnic u młodszych ludzi powinna niepokoić, ponieważ jest uważana za wskaźnik ryzyka sercowo-naczyniowego.

Komentarze do: Miażdżyca: zacznij dbać o zdrowie tętnic już dziś

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz