Szukaj

Mężczyźni z wadą serca bardziej zagrożeni niż kobiety

Podziel się
Komentarze0

Kobiety z niewydolnością serca, czyli sytuacją, kiedy serce nie jest w stanie wypompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić zapotrzebowanie całego ciała, mogą żyć dłużej niż mężczyźni z tą samą wadą, jak stwierdza całkiem nowe badanie.


Rezultaty tej pracy zostały oparte na analizie podnad trzydziestu różnych badań.

Badanie to jest największym badaniem jakie kiedykolwiek przeprowadzono na temat różnic w poziomach śmiertelności między kobietami i mężczyznami dotkniętymi niewydolnością serca.

W sumie, w badaniach tych wzięło udział 42 000 ludzi (w tym, 14 000 kobiet i 28 000 mężczyzn). Wszyscy ci ludzie cierpieli z powodu chronicznej choroby serca. Obserwacje trwały przez trzy lata. Naukowcy wzięli również pod uwagę wiek swoich świnek doświadczalnych.

W ostatecznym rozrachunku okazało się, że mężczyźni byli aż 31% bardziej zagrożeni śmiercią z powodu choroby serca, w porównaniu do kobiet, przez cały okres trwania obserwacji. Aczkolwiek, dodają natychmiast badacze, absolutna różnica między poziomami śmiertelności dla kobiet i dla mężczyzn była jedynie niewielka.


W okresie trzyletniego badania, 25,3% kobiet zmarło, w porównaniu do 25,7% poziomu zgonów dla mężczyzn.

Jak uważa jeden z autorów tej analizy, Manuel Martinez-Selles z uwersyteckiego szpitala Gregorio Marañón University Hospital w Madrycie, wiele czynników może wyjaśnić większy poziom przeżycia dla kobiet.

Zdaje się, że kobiece serce inaczej opowiada na urazy niż serce męskie. Na przykład, u kobiet zdaje się istnieć mniej szkodliwych zmian w funkcjach serca po urazie, a także większa ochrona przed nieregularnym biciem serca, mówi Manuel Martinez-Selles.

Badanie stwierdziło również, że w sumie, kobietom przepisywano mniej leków zalecanych w leczeniu niewydolności serca w porównaniu do mężczyzn, włączając w to leki inhibitory ACE (angiotensin converting enzyme (ACE) inhibitors), blokery ARBs (angiotensin receptor blockers) oraz beta blokery.

Komentarze do: Mężczyźni z wadą serca bardziej zagrożeni niż kobiety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz