Szukaj

Mapa satelitarna pozwalająca przewidzieć epidemie dengi

Podziel się
Komentarze0

Aby móc przewidzieć kiedy i gdzie uderzy znów epidemia dengi, satelity będą próbować nakreślić mapę występowania komarów, które są przyczyną przenoszenia się wirusa tej śmiertelnie niebezpiecznej choroby tropikalnej. CNES, narodowa agencja kosmiczna we Francji, a także laboratoria farmaceutyczne Sanofi Pasteur ogłosiły, iż zaczynają wspólny projekt pilotażowy „teleepiedmiologiczny”.Celem jest stworzenie mapy regionów zagrożonych dengą, czyli chorobą tropikalną, która zaczyna zbierać coraz więcej ofiar. Dyrektor generalny z laboratoriów Sanofi Pasteur,  które są oddziałem pracującym nad szczepionkami giganta farmaceutycznego Sanofi Aventis, Olivier Charmeil wyjaśnia, że posłużenie się obrazami z kosmosu, aby lepiej zrozumieć czynniki ryzyka dengi, pozwoli też wyprzedzać epidemię, a więc lepiej się na nią przygotować i jej zapobiegać.

Oczywiście, satelity nie są w stanie wykryć z kosmosu chmur komarów odpowiedzialnych za przenoszenie choroby – Aedes aegypti i Aedes albopictus – ale mogą one zebrać pewną liczbę potrzebnych danych, takich jak informacje na temat klimatu, środowiska, warunków sanitarnych.

Dzięki informacjom zebranym w terenie w ciągu ostanitch lat, naukowcy uważają, iż są w stanie przeanalizować mechanizmy, które kryją się za epidemiami dengi, jak wyjaśnia pani Murielle Lafaye, odpowiedzialna za program dengi w CNES.


Naszym celem jest uzyskanie dynamicznej karty ryzyka. Chcemy mieć możliwość, żeby powiedzieć „gdzie i kiedy” pojawi się epidemia, biorąc pod uwagę różne aspekty klimatyczne w różnych skalach geograficznych, wyjaśnia jeszcze pani Murielle Lafaye, cytowana przez francuską agencję prasową, Agence France Presse.


Ze swej strony, laboratoria farmaceutyczne Sanofi Pasteur oceniają, iż będą w stanie produkować szczepionkę przeciwko dendze już od 2014 roku. W oczekiwaniu, możemy walczyć z dengą jedynie walcząc z komarami, przede wszystkim wykrywając miejsca ze stojącą wodą, gdzie rozwijają się larwy komarów. Moskitiery są nieskuteczne, ponieważ komary Aedes gryzą w ciągu dnia.

Poza tym, jak ujawnia to doktor Jean Lang, odpowiedzialny za rozwój szczepionek w laboratoriach Sanofi Pasteur, nawet po skomercjalizowaniu szczepionki przeciwko tej chorobie tropikalnej, to umiejętność przewidywania ryzyka epidemii dengi pozostanie bardzo cennym atutem.

W rzeczywistości, ta mapa biorąca pod lupę występowanie komarów może pozwolić na określenie najpilniejszych potrzebnych kampanii szczepień, na łonie populacji najbardziej zagrożonych.

Laboratoria Sanofi Pasteur liczą, iż będą w stanie wyprodukować 100 000 000 dawek szczepionki rocznie, w fabryce, która jeszcze jest w trakcie budowy, w Neuville-sur-Saone we Francji. Szczepionka będzie podawana w trzech dawkach, rozłożonych na jeden rok i dotyczy ponad 2 500 000 000 ludzi, według Światowej Organizacji Zdrowia, czyli ponad 40% światowej populacji. Z pewnością, jest to ogromne wyzwanie dla francuskiego giganta farmaceutycznego.

Komentarze do: Mapa satelitarna pozwalająca przewidzieć epidemie dengi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz