Szukaj

Ludzie mogą nabyć zdolności echolokacji!

Podziel się
Komentarze0

Jak mogą poświadczyć to niewidomi, ludzkie ucho może usłyszeć więcej, niż nam się wydaje. Ślepi uczą się poruszać, posługując się echem dźwięków, które sami wytwarzają. Umożliwia im to zlokalizowanie ścian, na przykład.Uderzanie w ziemię laską albo cmokanie językiem, a następnie analizowanie echa odbitego przez pobliskie powierzchnie, pozwala niewidomemu na zorientowanie się mniej więcej odnośnie położenia przedmiotów.

Badacze z Faculty of Biology wykazali teraz, że także ludzie widzący mogą nauczyć się echolokacji. Zespołem kierował prof. Lutz Wiegrebe, a prace ukazały się w Proceedings of the Royal Society B.

Naukowcy opracowali metodę treningową echolokacji. Przy pomocy kasku składającego się z mikrofonu i słuchawek, badani mogą generować wzorce echa, które symulują akustyczne odbicia w wirtualnej przestrzeni.


Uczestnik emituje cmoknięcie, które jest przechwytywane przez mikrofon i przekazywane do procesora, który oblicza echo w wirtualnej przestrzeni w ciągu milisekundy. Wynikające z tego echo jest odgrywane w słuchawkach.

Cała sztuczka polega na tym, że transformacja echa zależy od pozycji uczestnika w wirtualnej przestrzeni.

Po wielu tygodniach treningu, uczestnicy eksperymentu byli w stanie zlokalizować źródło echa z całkiem dobrym rezultatem.

Prof. Wiegrebe podsumowuje: - Pokazujemy, że każdy z nas może nauczyć się analizowania echa sygnałów akustycznych, aby uzyskać informacje na temat swojego otoczenia.

Ludzie widzący także mają tę możliwość, tylko nie potrzebują jej w życiu codziennym.

Ludzki układ słuchowy skutecznie znosi percepcję echa, pozwalając nam na skupienie się na podstawowych sygnałach akustycznych, niezależnie od tego, w jaki sposób przestrzeń wpływa na te sygnały, zanim jeszcze dotrą do naszego ucha.

Dzięki temu łatwo nam rozróżnić różne źródła dźwięków i skoncentrować się, na przykład, na tym, co ktoś do nas mówi. Nowe badanie pokazuje jednak, że mamy możliwość obejścia tej supresji echa i nauczenia się wykorzystywania nowych informacji do echolokacji.

Komentarze do: Ludzie mogą nabyć zdolności echolokacji!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz