Szukaj

Listopad miesiącem walki z cukrzycą. Cukrzyca niszczy wzrok - chroń go!

Podziel się
Komentarze0

Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą kontynuuje ogłoszoną w ubiegłym roku cykliczną kampanię edukacyjną „Listopad miesiącem walki z cukrzycą” w ramach której chce zainspirować do poświęcenia cukrzycy większej uwagi właśnie w miesiącu listopadzie.


W tym roku Koalicja szczególną uwagę zwraca na okulistyczne powikłania cukrzycy, z których najpowszechniejsze to DME (cukrzycowy obrzęk plamki).

Złożoność cukrzycy wymaga interdyscyplinarnego podejścia w profilaktyce, leczeniu oraz efektywnej prewencji powikłań tej choroby. Cukrzyca bowiem to nie tylko kontrola poziomu cukru we krwi, lecz również konieczność regularnych kontroli u lekarzy wielu specjalności. Choroba ta wiąże się bowiem często z wieloma groźnymi powikłaniami.

Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn zawałów serca, pierwsza przyczyną ślepoty wśród osób aktywnych zawodowo, podstawową przyczyną (niezwiązanych z urazem) amputacji kończyn dolnych oraz najczęstszą przyczyną schyłkowej niewydolność nerek.

Retinopatia cukrzycowa - uszkodzenie siatkówki oka, które towarzyszy cukrzycy - jest odpowiedzialna za blisko 5% spośród 39 milionów przypadków ślepoty na świecie1, a ryzyko wtórnej utraty wzroku u chorych na cukrzycę jest ponad 25-krotnie wyższe niż w populacji osób zdrowych2.

Niestety świadomość diabetyków na temat powyższych powikłań, w tym utraty wzroku, jest nadal bardzo niska. A to właśnie nieleczona lub niekontrolowana odpowiednio cukrzyca jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty wśród osób aktywnych zawodowo.

Po 15 latach choroby około 2% pacjentów mających cukrzycę będzie niewidomych, a u ok. 10% rozwinie się ciężkie uszkodzenie wzroku. Jednak już o 20 latach u więcej niż 75% pacjentów rozwinie się któraś z form retinopatii cukrzycowej3. Najpoważniejszym powikłaniem retinopatii jest cukrzycowy obrzęk plamki (DME), który stanowi  najczęstszą przyczynę trwałego i głębokiego upośledzenia wzroku w przebiegu cukrzycy.Na stronie kampanii www.nie-cukrzycy.pl, będzie można znaleźć nie tylko wiele informacji dotyczących cukrzycy, ale także w specjalnej sekcji dowiedzieć się więcej o powikłaniach okulistycznych.

Sponsorem kampanii „Listopad miesiącem walki z cukrzycą” jest firma Novartis.


DME

Można szacować, że w Polsce DME z pogorszeniem ostrości wzroku występuje u około 1-3 % chorujących na cukrzycę, szacunkową, uśrednioną liczbę  ok. 50 tys. chorych, w większości młodych pacjentów. Dlatego tak istotna jest regularna profilaktyka oraz wizyty u lekarza okulisty. Pierwsze badanie okulistyczne należy przeprowadzić w ciągu roku od momentu zachorowania (chorzy na cukrzycę typu 1) lub w momencie rozpoznania cukrzyc (chorzy na cukrzycę typu 2). W przypadku pogorszenia ostrości wzroku, pacjenci powinni niezwłocznie zgłosić  się do okulisty. Skuteczna i przychodząca w porę interwencja i leczenie mogą o 90% zmniejszyć ryzyko rozwoju retinopatii, a więc także ryzyko jej progresji do cukrzycowego obrzęku plamki (DME). WHO zaleca regularne badania przesiewowe pacjentów cukrzycowych pod kątem objawów retinopatii.4Cukrzyca


Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała w tym roku cukrzycę i choroby niezakaźne za głównego zabójcę ludzkości. Niemal 300 milionów osób na świecie choruje na cukrzycę. Co 10 sekund ktoś z nich umiera. Jeśli nic nie zostanie zrobione tylko w ciągu jednego pokolenia liczba chorych podwoi się. Cukrzyca już dawno wymknęła się spod kontroli, alarmują światowe organizacje. Samo bicie na alarm i operowanie cyframi już dawno przestało wystarczać. Potrzebne są zdecydowane działania mające na celu podniesienie świadomości tej choroby i zatrzymanie jej biegu.

Blisko milion osób w Polsce choruje na cukrzycę i jeszcze o tym nie wie, a kolejny milion zmaga się z zagrożeniem powikłań. Według Światowej Federacji Cukrzycy Polska jest wśród dziesięciu krajów, w których odsetek występowania nieprawidłowej tolerancji glukozy (IGT) czyli stanu poprzedzającego rozwinięcie się cukrzycy typu 2, jest jednym z najwyższych na świecie.

***

Koalicja na rzecz walki z cukrzycą powstała w kwietniu 2009 roku z inicjatywy Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowia. Reprezentuje ona największe polskie organizacje podejmujące pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polską Federację Edukacji w Diabetologii, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Górnośląskie Stowarzyszenie Diabetyków Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, Ogólnopolską Federację Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorych na Cukrzycę, fundację Cukrzyca u Dzieci. Koalicję wspierają także miesięcznik Diabetyk oraz portal www.mojacukrzyca.org.

Komentarze do: Listopad miesiącem walki z cukrzycą. Cukrzyca niszczy wzrok - chroń go!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz