Szukaj

Lek z rośliny śródziemnomorskiej zabija komórki nowotworowe

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center we współpracy z duńskimi badaczami opracowali nowy przeciwnowotworowy lek, który ma przemierzać – niewykryty przez normalne komórki – krwiobieg aż do aktywacji specyficznej proteiny nowotworowej.Lek ten został wyprodukowany z rośliny i jak wykazali badacze - niszczy raka oraz naczynia krwionośne zasilające guza.

Prace te zostały opisane w przeglądzie naukowym Science Translational Medicine, a naukowcy mówią tutaj o „molekularnym granacie”, który niszczy raka oszczędzając zdrowe tkanki i naczynia krwionośne.

W badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych na myszach okazało się, że po trzech dniach terapii lekiem G202, rozmiar guza prostaty zmniejszył się o 50% w ciągu 30 dni.


Dla porównania, lek G202 poradził sobie lepiej niż chemioterapeutyczny lek docetaxel, ponieważ zmniejszył 7 z 9 ludzkich nowotworów prostaty u myszy o ponad 50% w przeciągu 21 dni. Natomiast docetaxel zmniejszył 1 z 8 ludzkich nowotworów prostaty u myszy o ponad 50% w tym samym czasie.

Naukowcy donoszą jeszcze, iż G202 powoduje również co najmniej 50% regresję ludzkich modeli raka piersi, nerek oraz pęcherza.

Lek ten chemicznie pochodzi z rośliny zwanej Thapsia garganica, rosnącej w regionie śródziemnomorskim. Z rośliny tej pochodzi tzw. thapsigargin, czyli związek, o którym już starożytni Grecy mówili, iż jest on toksyczny dla zwierząt. Arabowie z kolei znali tę roślinę jako „marchew śmierci”, ponieważ zabijała ona wielbłądy, które ją zjadły.

Dr Samuel Denmeade, główny autor badania, mówi - Chcieliśmy „przerobić” tę bardzo toksyczną roślinę na lek, który posłużyłby do leczenia raka.

Komentarze do: Lek z rośliny śródziemnomorskiej zabija komórki nowotworowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz