Szukaj

Lek przeciwnowotworowy związany z necrotizing fasciitis

Podziel się
Komentarze0

Władze kanadyjskie przestrzegają opinię publiczną i lekarzy, że lek antyrakowy Avastin jest powiązany z infekcją necrotizing fasciitis, czyli z infekcją spowodowaną przez bakterie zjadające ciało. Producent owego leku, firma Hoffman-La Roche, zidentyfikowała 52 poważne przypadki zarażenia u pacjentów, którzy zażywali farmaceutyk w okresie listopad 1997 – wrzesień 2012.Dwie z tych infekcji stwierdzono w Kanadzie, a jedna z tych osób zmarła, według informacji Health Canada.

Avastin jest stosowany w leczeniu określonego typu raka mózgu oraz w chemioterapii raka jelita grubego, raka odbytu i raka płuc.

Rzeczniczka Hoffman-La Roche, Nancy Zorzi mówi: - Ryzyko, że pacjent zachoruje na necrotizing fasciitis w wyniku terapii Avastinem, jest niskie. Zdarza się to w mniej niż 0,1% przypadków.

Statystyki na luty 2013 podają, że ok. 1 300 000 ludzi na całym świcie jest leczonych Avastinem. Dr Malcolm Moore z Princess Margaret Cancer Center dodaje, że ok. 5 000 – 10 000 pacjentów kanadyjskich rocznie jest leczonych tym specyfikiem.


Agencja amerykańska FDA także wystosowała ostrzeżenie w marcu tego roku, dotyczące ryzyka infekcji necrotizing fasciitis u pacjentów stosujących Avastin.

Dr Moore podkreśla, że infekcja jest ekstremalnie rzadkim powikłaniem, a ostrzeżenia nie powinny wpływać na decyzję odnośnie stosowania leku u pacjentów w przyszłości. Infekcję zaobserwowano przede wszystkim u chorych z wewnętrznym krwawieniem i mających problemy z leczeniem ran.

Bakteria zjadająca ciało może przeniknąć do organizmu przez niewielkie ranki, a nawet przez ugryzienie insekta. Pacjenci zażywający Avastin często są leczeni także innymi lekami chemioterapeutycznymi, które osłabiają układ odpornościowy. A to sprawia, że są jeszcze bardziej podatni na infekcję.

Komentarze do: Lek przeciwnowotworowy związany z necrotizing fasciitis

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz