Szukaj

Lek na cukrzycę pomocny w walce z rakiem

Podziel się
Komentarze0

Tani i stosunkowo bezpieczny lek przeciwko cukrzycy, metformina, może posiadać właściwości wspomagające walkę z rakiem - taką hipotezę postawiono w trakcie ostatnich międzynarodowych badań. Naukowcy, których badania zostały opublikowane w Journal of Clinical Oncology, stwierdzili, że kobiety cierpiące na cukrzycę i przyjmujące metforminę, wykazały 25% niższe ryzyko zachorowania na raka piersi."Stosowanie metforminy u kobiet po menopauzie wiązało się z mniejszą częstością występowania inwazyjnego raka piersi" - stwierdził kierujący zespołem badawczym Rowan Chlebowski, badacz w Los Angeles Biomedical Research Institute w Harbor-UCLA Medical Center.

Metformina, również sprzedawana pod marką Glucophage, obecna jest na rynku od wielu lat, jako bezpieczny i nieinwazyjny lek.

Jest on używany przez miliony chorujących na cukrzycę typu 2, ponieważ skutecznie pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Ostatnie badania wykazały także, że metformina powoduje również kurczenie raka płuc i guzów piersi u myszy.


Dodatkowo raporty wskazują, że pacjenci przyjmujący lek, chorują na raka dużo rzadziej. 

Nowe badania wykorzystały dane zebrane od około 68.000 kobiet po menopauzie.

Przez prawie 12 lat obserwacji, odnotowano ponad 3200 nowych przypadków raka piersi wśród kobiet. Okazuje się, że diabetyczki leczone metforminą mają 25% mniejsze ryzyko zachorowalności na raka piersi niż ich rówieśniczki, które nie przyjmują leku. 

"Ten obszar badań budzi wielkie emocje" - mówi Pamela Goodwin, ekspert ds. raka piersi w Mount Sinai Hospital w Toronto w Kanadzie.

"Wszelkie wskazówki i badania prowadzą do konkluzji, że metformina rzeczywiście ma istotny wpływ na rozwój raka, jednak nie mamy jeszcze na to żadnych konkretnych dowodów” - sprecyzowała badaczka.

Goodwin i jej koledzy przeprowadzają aktualnie próby, które mają sprawdzić, czy metformina może pomóc w hamowaniu rozwoju nowych guzów u kobiet oraz w leczeniu raka piersi.

Wyników należy się spodziewać w ciągu czterech najbliższych lat.  

Komentarze do: Lek na cukrzycę pomocny w walce z rakiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz