Szukaj

Korzyści z oleju rzepakowego dla osób cierpiących na cukrzycę 2 typu

Podziel się
Komentarze0

Z przeprowadzonych badań w Kanadzie w Szpitalu Świętego Michała wynika, że olej rzepakowy powinien znajdować się w składnikach dań osób chorych na cukrzycę 2 typu.

Dr David Jenkis przeprowadził badania na dwóch grupach ludzi. Jedna z grup miała menu bogate w olej rzepakowy, druga w inne oleje. U osób, które jadły chleb zrobiony z oleju rzepakowego stwierdzono zmniejszone ryzyko chorób układu krążenia. Badania te opublikowano w czasopiśmie Diabetes Care. Wykazują one, że osoby z 2. typem cukrzycy po diecie miały znacznie niższe stężenie glukozy we krwi oraz istotnie zmniejszone stężenie cholesterolu. Według dr Jenkinsa dieta miała największy wpływ na osoby, które najbardziej potrzebowały pomocy, a więc te, których pomiar stężenia glukozy we krwi w ciągu ostatnich dwóch lub trzech miesięcy był największy.

Cukrzyca to choroba zależna od naszej diety. Według lekarzy, aby zmniejszyć ryzyko występujące przy tym schorzeniu należy wprowadzić do naszego menu produkty bogate w kwasy omega-3, które zwiększają wrażliwość mięśni na insulinę. Olej rzepakowy jest bogatym źródłem kwasu alfa-linolenowego, który jest prekursorem tych kwasów. Zatem jest to bardzo cenny składnik diety w zapobieganiu cukrzycy typu 2 oraz jej powikłaniom. Olej rzepakowy zawiera dziesięć razy więcej kwasu alfa-linolenowego niż oliwa z oliwek. Ponadto wspiera funkcjonowanie i rozwój mózgu, oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Wszystko to za sprawą optymalnego stosunku kwasów omega-6 do omega-3. Wśród olejów roślinnych takie proporcje ma jedynie olej rzepakowy.

Dr Jenkis wraz z współpracownikami opracowali koncepcję indeksu glikemicznego w 1980 roku, aby wyjaśnić, jak różne węglowodany wpływają na poziom glukozy we krwi. Chciał również pokazać jakie produkty są najlepsze dla osób cierpiących na cukrzycę. Wysokie miejsce w indeksie glikemicznym zajmują białe pieczywo, większość płatków śniadaniowych, ziemniaki i ryż. Powodują one wzrost stężenia glukozy we krwi i insuliny, co może powodować uszkodzenie oczu, nerek a nawet serca. Węglowodany znajdujące się na niskim miejscu w indeksie – makarony, fasola, soczewica,  jagody, jabłka, jęczmień oraz owies – powodują znacznie mniejszy wzrost glukozy, a więc są mniej szkodliwe dla narządów.

Komentarze do: Korzyści z oleju rzepakowego dla osób cierpiących na cukrzycę 2 typu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz