Szukaj

Komórki macierzyste mogące naprawić serce

Podziel się
Komentarze0

Komórki macierzyste, pobrane z pępowiny, mogą pomóc w leczeniu ofiar zawału serca, według pewnych badań, przeprowadzonych przez uczonych z uniwerytetu w Bristolu, w Zjednoczonym Królestwie.


Nasze badanie pokazuje, że w przyszłości, komórki macierzyte pochodzące z krwi pępowinowej, zachowane w bankach krwi, mogą pozwolić na naprawianie uszkodzeń wywołanych zawałem serca, jak wyjaśnia główny autor tych prac, Raimondo Ascione.

Teoretycznie, lekarze mogą używać komórek macierzystych pacjenta, aby leczyć uszkodzenia spowodowane w mięśniu sercowym przez zawał serca. Aczkolwiek, technika ta pozostaje ograniczona przez ten prosty fakt, iż komórki macierzyste są dotknięte przez starzenie pacjenta. A więc, są coraz mniej funkcjonalne.


Naukowcy brytyjscy jednak uzykali niezwykłe rezultaty w testach przeprowadzonych na komórkach macierzystych pobranych z krwi pępowinowej.

Badanie to jest pierwsze na świecie, które udowadnia, że można posłużyć się komórkami macierzystymi pochodzącymi z krwi pępowinowej, aby stwarzać z nich komórki, które upodobnią się do komórek mięśnia sercowego, a przynajmniej w laboratorium. Na razie, jak wyjaśnia doktor Jeremy Pearson.

Dodaje on jeszcze, że rezultaty te są zachęcające, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, zanim komórki macierzyste faktycznie będą mogły posłużyć do skutecznego leczenia mięśnia sercowego.

Konkluzje z tych badań zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Stem Cell Reviews & Reports.

Komentarze do: Komórki macierzyste mogące naprawić serce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz