Szukaj

Komary: plaster, który sprawi, że nie będzie cię widać

Podziel się
Komentarze0

Kalifornijska firma ieCrowd być może znalazła skuteczne w końcu rozwiązanie przeciwko komarom: rodzaj peleryny-niewidki, która pozwala umknąć nam przed tymi krwiożerczymi stworami. Chodzi o plaster, który możemy przykleić do ubrania i który sprawia, że komary nie widzą nas przez 48 godzin.



W rzeczywistości, te karmiące się krwią insekty wyczuwają nas z powodu wydychanego przez nas dwutlenku węgla. Składniki plastra – nietoksyczne – hamują układ węchowy komara, który nie wyczuwa CO2, a więc nas nie widzi. Proste i skuteczne.

Cudowne rozwiązanie dla wszystkich, dla których komary są prawdziwą udręką, nie zapominając o populacjach dotkniętych malarią na całym świecie.

Plaster jest prostym i skutecznym narzędziem, który powinien znaleźć zastosowanie w walce z malarią. Z tego względu też firma ieCrowd otrzymała wsparcie od Fundacji Melindy i Billa Gates.

Prawdą jest, że samice komarów to najbardziej śmiercionośne zwierzęta dla człowieka. Pośród licznych patogenów, które przenoszą te insekty, najgorszy jest pasożyt malarii, która zabija każdego roku ponad 1 mln osób.


Warto też wiedzieć, że na świeci żyje 2 600 gatunków komarów, z czego zaledwie 3% (80 gatunków) pije ludzką krew. Nie każdy więc komar jest dla nas groźny.

Poza tym, istnieje też gatunek komara, którego rozmnażanie przywitalibyśmy wielkimi brawami: Toxorhynchites, który pożera inne komary. Na etapie larwy Toxorhynchites jedzą swoich kuzynów, a następnie zabierają się za swoich braci i swoje siostry, dopóki nie zostanie tylko jeden osobnik.

Zresztą nawet komary, które odżywiają się krwią, nie potrzebują jej do każdego posiłku, ponieważ większość swojej energii czerpią z kwiatów i roślin, dla których są przecież użytecznymi owadami zapylającymi. Samce komarów z kolei odżywiają się jedynie nektarem i płynami pochodzącymi z roślin.

Naszymi sojusznikami w niekończącej się walce z komarami są przede wszystkim ryby, które pożerają larwy komarów (pirania, mosquitofish). Larwy ważek także odżywiają larwami komarów, a dorosłe ważki pożerają dorosłe komary.

Dodajmy jeszcze, że nietoperze, które cieszą się niezasłużonym mianem pożeraczy komarów, tak naprawdę niewiele robią: komary prezentują zaledwie 1% pożywienia zjadanego przez nietoperze.

Komentarze do: Komary: plaster, który sprawi, że nie będzie cię widać

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz