Szukaj

Kłamiesz na temat swojego wieku? Twój zapach i tak cię zdradzi!

Podziel się
Komentarze0

Zapachy ciała mogą być dobrą wskazówką pozwalającą nam odgadnąć czyjś wiek, według badania przeprowadzonego przez Centrum Monell w Filadelfii, w Stanach Zjednoczonych. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Plos One.Eksperci wyjaśniają, że skład naszych zapachów nie jest stały i to właśnie te zmiany mają świadczyć o latach, które minęły.

Tak jak u wszystkich zwierząt, na zapachy ciała ludzkiego składają się liczne substancje chemiczne, takie jak feromony, które dają nam informacje socjalne na temat danej osoby.

Pozwalają one nam przede wszystkim rozróżnić osoby znajome od nieznajomych.

W przeciągu życia, stężenia tych substancji się zmieniają, a to może pociągać za sobą zmiany zapachu.

Aby sprawdzić tę hipotezę, badacze z Centrum Monnell zdefiniowali trzy przedziały wiekowe, a następnie utworzyli grupy składające się z 12 – 16 osób: młodzi (od 20 do 30 lat), wiek średni  (od 45 lat do 55 lat) oraz osoby starsze (od 75 lat do 95 lat). Osoby te zostały poproszone, aby w ciągu pięciu nocy umieszczały urządzenie zbierające zapachy pod swoimi pachami.


Następnie, naukowcy poprosili 41 innych osób, aby na podstawie tych zapachów spróbowały określić wiek właściciela danej próbki. Zapachy te były oceniane w zależności od ich intensywności i natury.

W przeciwieństwie do utrzymujących się przekonań – słynny „zapach starości” – osoby testujące sklasyfikowały zapachy osób starszych jako słabsze i mniej nieprzyjemne niż zapachy pozostałych grup.

Po analizach tych rezultatów naukowcy ustalili, że jesteśmy w stanie zidentyfikować wiek danej osoby opierając się na jej zapachu.

Oczywiście, są potrzebne jeszcze dodatkowe badania, które pozwolą zidentyfikować markery biologiczne, którymi posługujemy się, aby zidentyfikować ten typ zapachu. Naukowcy chcą również przekonać się co sprawia, że mózg jest w stanie interpretować tego rodzaju informacje, i w jaki sposób dokładnie tego dokonuje.

Komentarze do: Kłamiesz na temat swojego wieku? Twój zapach i tak cię zdradzi!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz