Szukaj

Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Podziel się
Komentarze0

Spożycie kawy niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard School of Public Health w Bostonie wykazały, że kawa obniża prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2.

Analiza historii medycznych Chińczyków zamieszkałych w Singapurze pokazała, że istnieje powiązanie między piciem kawy, a obniżeniem śmiertelności spowodowanej marskością wątroby. Również niedawne badania przeprowadzone we Włoszech potwierdzają dobroczynne działanie kawy na wątrobę i zmniejszenie ryzyka raka wątroby.

Amerykański Instytut Badań nad Rakiem opublikował wyniki wskazujące, że aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie oraz picie kawy z kofeiną lub bez redukuje możliwość pojawienia się raka trzonu lub szyjki macicy.

Posłużono się trzema badaniami obejmującymi 20 lat

Naukowcy z Harvard School of Public Health (HSPH) posłużyli się wynikami z trzech procesów badawczych, które obejmowały:

  • 48 464 kobiety w Brigham and Women's Hospital, podczas badań Nurses' Health Study trwających od 1986 do 2006 roku,
  • 47 510 kobiet podczas Nurses' Health Study II, w latach 1991-2007,
  • 27 759 mężczyzn w badaniu Health Professionals Follow-up Study, w latach 1986-2006.

Wywiad medyczny oceniał dietę uczestników za pomocą kwestionariuszy wypełnianych co 4 lata. Osoby, które cierpiały na cukrzycę typu 2. otrzymywały dodatkowy zestaw pytań - 7269 badanych miało cukrzycę typu 2.

Odkryto, że uczestnicy, którzy zwiększyli swoje spożycie kawy do ponad jednej filiżanki dziennie - średnio wynosiło to 1,69 filiżanki dziennie -  w ciągu tych 4 lat, wykazywali 11% obniżenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 przez kolejne 4 lata, w porównaniu do osób, które nie zmieniły ilości przyjmowanej kawy. Ponadto uczestnicy, którzy zmniejszyli ilość kawy o więcej niż filiżankę dziennie - średnio było to obniżenie ilości o dwie filiżanki na dzień - doświadczali 17% wzrostu ryzyka cukrzycy typu 2.

Jedna filiżanka kawy jest zdefiniowana objętościowo jako 240 ml - czy to kawy czarnej, czy z niewielką ilością mleka lub cukru.

Lepiej nie zmniejszać ilości wypijanej kawy

Shilpa Bhupathiraju, członek zespołu badawczego na Wydziale Odżywiania na Harvard School of Public Health, stwierdziła, że potwierdzono słuszność poprzednich badań i zwiększone spożycie kofeiny jest powiązane z obniżeniem ryzyka cukrzycy typu 2. Jednak co najważniejsze, wykazano, że zmiana nawyków w piciu kawy może wpłynąć na zmianę podatności na cukrzycę typu 2., w przeciągu względnie krótkiego okresu czasu.

Starszy członek badań, profesor odżywiania i epidemiologii na Harvard School of Public Health, Frank Hu, przyznaje, że kawa jest dla większości ludzi korzystna dla zdrowia, ale jest to jedynie jeden z wielu czynników, które mają wpływ na ryzyko pojawienia się cukrzycy. Istotniejsze znaczenie ma dbanie o prawidłową wagę ciała i codzienna aktywność fizyczna.

Komentarze do: Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz