Szukaj

Intensywna rozgrzewka chroni przed cukrzycą

Podziel się
Komentarze0

Aby oddalić od siebie cukrzycę, mamy do dyspozycji bardzo proste rozwiązanie, stwierdza całkiem nowe badanie: ruszyć się. Im więcej się ruszasz, tym lepiej twoje ciało radzi sobie z cukrem we krwi oraz z insuliną, wyjaśniają naukowcy, kryjący się za tym badaniem. Może brzmi to aż nadto oczywiście, ale aż do tej pory, badania właściwie wykazywały dość mieszane rezultaty, jeżeli chodzi o działanie ćwiczeń fizycznych na cukier we krwi.A to jest w zasadzie pierwsze badanie, które pokazuje bardzo wyraźnie, że im więcej ćwiczysz, tym większa jest twoja wrażliwość na insulinę.

Do swojego badania, naukowcy zaprosili 55 zdrowych osób, które nie ćwiczyły. Ludzie ci przychodzili do laboratorium trzy – pięć razy tygodniowo, aby tam oddawali się ćwiczeniom fizycznym.

Po czterech miesiącach, badacze stwiedzili, że ludzie, którzy spalali najwięcej kalorii tygodniowo, doznawali największej poprawy we wrażlwiości na insulinę. Co więcej, najbardziej intensywna rozgrzewka zwiększa liczbę kalorii jaką spalasz na mintuę, a tym samym wykazuje znaczący wpływ na spowalnianie pojawiania się cukrzycy.


Oto dlaczego: jeżeli kontynuujesz ćwiczenia przynajmiej raz co kilka dni, twoje ciało uczy się lepiej zarządzać insuliną, a to pomaga w zapobieganiu cukrzycy typu 2, jak wyjaśnia jedna z autorek tego badania, doktor Francesca Amati, fizjolog ćwiczeń na uniwersytecie University of Lausanne.

Co możemy doradzić? Ćwicz mądrzej, nie dłużej. Dodaj tę interwałową rutynę na sam koniec każdej rozgrzewki: spacer 60-sekundowy, po którym następuje 30-sekundowy sprint, w czterech cyklach. Moża zrobić to samo na rowerze stacjonarnym, na przykład, albo na basenie.

Jeżeli w twojej rodzinie jest cukrzyca, musisz również pilnować swojej wagi.

Sześć minut biegania może wydawać się niewiele, ale powinieneś czuć się pod koniec całkowicie wyczerpany.

Po każdej takiej interwałowej rutynie powinnien następować 10-minutowy spacer albo lekki jogging. W ten sposób ciało wypłucze kwas mlekowy i zwiększy swoją zdolność spalania kalorii, w miarę tego, jak twoje serce będzie zwalniać, wyjaśnia doktor Tom Holland.

Komentarze do: Intensywna rozgrzewka chroni przed cukrzycą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz