Szukaj

Ig Noble – nagrody za najbardziej dziwaczne odkrycia rozdane

Podziel się
Komentarze0

20.09.2012r. kolejny raz przyznano Ig Noble, czyli nagrody za śmieszne i najbardziej dziwaczne odkrycia naukowe, które zyskały międzynarodową sławę. Nagrody przyznawane są przez stowarzyszenie Annals of Improbable Research (Roczniki Badań Nieprawdopodobnych). Ceremonia ich wręczenia odbyła się na Uniwersytecie Harvard w Massachusetts (USA).Czy Ig Nobel w końcu przyćmi ceremonię wręczenia prawdziwych Nagród Nobla?

Uroczystość rozpoczęła się od koncertu żab japońskich, które gwizdały temat muzyczny wieczoru – „ Odę do radości” Beethovena.

W konkursie nagrodzono m.in.:

- Josepha Kellera, wybitnego matematyka wyróżnionego podczas tegorocznej uroczystości dwukrotnie, najpierw za analizę fizyczną ruchu końskiego ogona (z włosia ludzkiego), a następnie za badanie kropli na ustniku czajnika, które zostało zaprezentowane już 13 lat wcześniej, jednak dopiero teraz zostało skorygowane.

- Rouslana Krechetnikova i Hansa Mayera, za szersze zbadanie dynamiki płynów, czyli tego, w jaki sposób nieść kawę, aby jej nie rozlać.


- Anitę Eerland i Rolfa Zawaana, za badanie w dziedzinie psychologii, dzięki któremu wiadomo już, że wieża Eiffla wydaje się mniejsza kiedy patrzymy na nią przechylając głowę w lewą stronę.

- Emmanuela Ben-Soussana i Michela Antoniettiego, w dziedzinie medycyny, za wynalezienie sposobu na uniknięcie eksplozji w przewodzie pokarmowym podczas niektórych badań koloskopii.

- Craiga Bennetta, Abigaila Bairda, Georga Wolforda w dziedzinie neurologii, za udowodnienie, że mózg łososia atlantyckiego jest aktywny po jego śmierci.

- Fransa de Waala za odkrycie w dziedzinie anatomii, które pokazało, że szympansy poznają siebie nawzajem po uprzednim zobaczeniu zdjęcia pośladków.

Te pełne humoru odkrycia, dokonywane przez naukowców na co dzień prowadzących poważne badania w swych specjalizacjach pokazują, że w świecie naukowym również powinno być miejsce na poczucie humoru, i przypominają nam, że naukowcy wcale nie różnią się od zwykłych ludzi, są tacy sami jak inni, tyle że nadmiernie ciekawi otaczającego ich świata, tak jak małe dzieci.

Komentarze do: Ig Noble – nagrody za najbardziej dziwaczne odkrycia rozdane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz