Szukaj

H7B9 jest przystosowany do ssaków?

Podziel się
Komentarze0

Genetyczna analiza nowego wirusa ptasiej grypy, który odpowiada do tej pory za 13 zgonów w Chinach, pokazuje, że mikrob w drodze ewolucji nabył możliwości infekowania ludzkich komórek, co podnosi obawy odnośnie nowej pandemii grypy. Badanie przeprowadzili naukowcy pod wodzą Masato Tashiro z Influenza Virus Research Center, National Institute of Infectious Disease oraz Yoshihiro Kawaoka z Universiy of Wisconsin-Madison.Prace ukazały się w Eurosurveillance.

Badacze przestudiowali genetyczne sekwencje H7N9 wyizolowane od 4 ofiar wirusa, a także próbki pobrane od ptaków i z otoczenia szanghajskiego targu.

W próbkach pobranych od ludzi, ale nie od ptaków i z otoczenia, stwierdziliśmy mutacje proteinowe, które pozwalają wirusowi na rozwijanie się w ludzkich komórkach i w temperaturze, która odpowiada tej, panującej w górnych drogach oddechowych u ludzi, a która jest niższa niż temperatura u ptaków – mówi Kawaoka.

Odkrycia te dostarczają pierwszych molekularnych wskazówek na temat niepokojącego nowego szczepu ptasiej grypy. Do tej pory, wirus zaraził 60 osób. Pierwszy przypadek został potwierdzony 31 marca przez chińskie centrum kontroli chorób.


Na tę chwilę jest jeszcze zbyt wcześnie, by wyrokować o zagrożeniu pandemicznym, ale oznaki, że wirus przystosowuje się do ssaków i do ludzi, nie ulegają wątpliwościom.

Wirus grypy zależy od swojej zdolności przyczepiania się do żyjących komórek gospodarza i zarządzania nimi, aby móc się skutecznie namnażać i rozprzestrzeniać. Ptasia grypa rzadko zaraża ludzi, ale kiedy tak się dzieje, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Kawaoka mówi: - Te wirusy mają liczne cechy charakterystyczne wirusów grypy u ssaków, a to zwiększa ich zdolność zarażania ludzi. Musimy zrozumieć genetykę ich ewolucji, aby opracować szczepionki zdolne zapobiec pandemii.

Specjalista wyjaśnia także, że większość wirusów z badania – pobranych od ptaków i od ludzi – ma mutację powierzchniowej proteiny, tzw. hemaglutyniny, którą posługuje się mikrob, aby zainfekować komórki gospodarza.

Co więcej, próbki wyizolowane od ludzi zawierały inną mutację, która pozwala H7N9 na skuteczną replikację wewnątrz ludzkiej komórki oraz na przeżycie w niskiej temperaturze ludzkiego organizmu.

Komentarze do: H7B9 jest przystosowany do ssaków?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz