Szukaj

Gwiazdy i sportowcy umierają młodo

Podziel się
Komentarze0

Dwójka australijskich badaczy chciała poznać efekt bycia sławnym i działanie sukcesu na spodziewaną długość życia. Posłużyła się wysoce oryginalną metodą, przeglądając rubrykę nekrologów w New York Times: czasopismo to jest uważane za dobry wyznacznik popularności i siły wpływu danej osoby. Dla epidemiologa zaś dziennik ten prezentuje nieocenione źródło wiedzy na temat przyczyn zgonów różnych sław.Naukowcy odnotowali więc 1000 nekrologów, które pojawiły się w latach 2001 – 2009.

Obliczyli, że aktorzy, śpiewacy, muzycy, tancerze i inni przedstawiciele świata show businessu umierają najwcześniej  (w wieku 77,1 roku). Zaraz za nimi plasują się znani sportowcy – 77,4 roku, a dalej ludzie pracujący twórczo (pisarze, kompozytorzy, fotografowie, malarze) – 78,5.

Najdłuższą spodziewaną długość życia mają wojskowi (84,7), kobiety i mężczyźni biznesu (83,3) oraz politycy (82,1).

Zawody określane jako „akademickie” (historycy, lingwiści, filozofowie i ekonomiści) oraz religijne znalazły się pośrodku, ze średnią długością życia 81,7 roku.

Catherine Epstein z Uniwersytetu Queensland w Brisbane i Richard Epstein z Uniwersytetu Nowej Walii Południowej w Sydney mówią: - Sława i sukces zawodów związanych z „szołbizem” wydają się przekładać na nieco mniejszą spodziewaną długość życia.


Badanie ukazało się w QJM: An International Journal of Medicine.

Pośród możliwych przyczyn tej przedwczesnej śmiertelności naukowcy wymieniają zachowania ryzykowne (alkohol, narkotyki) oraz tytoń. Gwiazdy „szołbizu” wydają się palić więcej niż inni, a to się przekłada na większe poziomy zgonów w następstwie raka płuc niż średnia.

Richard Epstein dodaje: - Jesteśmy świadomi, że nasze prace są nieco ograniczone, ponieważ oparte na ograniczonej liczbie danych. Takie badanie nie może niczego udowodnić w sposób definitywny, ale podnosi interesujące kwestie.

Inne badania pokazały na przykład, że mistrzowie olimpijscy żyją dłużej niż reszta populacji.

- Być może sława osiągnięta w młodym wieku predysponuje do nieco mniej zdrowego życia po odniesionym sukcesie. A być może niektóre ryzykowne zachowania mogą zwiększać szansę na sukces, wraz z konsumpcją alkoholu, narkotyków i papierosów, które poprawiają niektóre zdolności na krótką metę – sugeruje Epstein. – Wszystkie te hipotezy trzeba brać pod uwagę jako ostrzeżenie dla młodych, którzy pragną zostać gwiazdami.

Komentarze do: Gwiazdy i sportowcy umierają młodo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz