Szukaj

Gruźlica: poziom zachorowalności jak w latach 30

Podziel się
Komentarze0

W latach 30 XX wieku, inwazyjne operacje chirurgiczne były powszechnie stosowane u osób, u których stwierdzano infekcję zwykle powodowaną przez Mycobacterium tuberculosis, określaną mianem najskuteczniejszego ludzkiego patogenu wszech czasów.Gruźlica często „drzemie” nie dając objawów, ale w sporej części przypadków staje się aktywna, a wtedy atakuje głównie płuca.

Choroba może mieć również wpływ na kości i układ nerwowy, a nieleczona może prowadzić do śmierci.

Bakterie gruźlicy rozwijają rosnącą oporność - na całym świecie - na silne leki stosowane obecnie. Jeżeli możemy być czegokolwiek pewni, to jest to gruźlica, śmierć, podatki i szykany polityczne, które wszystkie są nieuniknione i bardzo nieprzyjemne, jak piszą Andy Bush i Ian Pavord w artykule w Thorax.


Wszelkie oznaki, a także duże badania randomizowane pokazują, iż pojawiają się coraz silniejsze postaci bakterii gruźlicy, oporne na leki, a to oznacza, że cofamy się do 1930 roku, mówią specjaliści.

Najświeższe wydanie naukowego Thorax, przypadające na obchody światowego dnia gruźlicy, nawiązuje tematycznie do złowrogich sukcesów Mycobacterium tuberculosis w ostatnich latach, która bezspornie jest najskuteczniejszym ludzkim patogenem wszech czasów.

Wydanie zawiera międzynarodowe prace badawcze, przyglądające się szerokiemu zakresowi zagadnień, poczynając od ryzyka gruźlicy przy zakażeniu HIV, kończąc na wpływie pochodzenia etnicznego na zachorowalność.

Komentarze do: Gruźlica: poziom zachorowalności jak w latach 30

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz