Szukaj

Gdy bolą stawy - budowa stawu, możliwość diagnozy, badanie mazi stawowej

Podziel się
Komentarze2

Każdy staw składa się z dwóch ruchomych względem siebie kości, które mają kształt główki i panewki. Końce tych kości są pokryte chrząstką. Pomiędzy kośćmi znajduje się jama stawowa otoczona torebką stawową. W środku torebka stawowa wyścielona jest błoną wewnętrzną. Wydziela ona małą ilość mazi stawowej służącej jako środek poślizgowy.    


Za stabilność całego mechanizmu odpowiadają więzadła i mięśnie. Mięśnie nie są przymocowane do kości bezpośrednio ale za pomocą ścięgien. Bóle które odczuwa człowiek powstają między innymi prze przeciążenie mięśni i ścięgien lub zużycie chrząstki.

Obecnie większość rozpoznań chorób reumatycznych stawianych jest  nie tylko na podstawie badań technicznych ale również wywiadu zebranego od pacjenta. W wypadku chorób zapalnych bardzo ważne jest dokładne przepadanie całego ciała pacjenta. Zdarza się, że w niektórych przypadkach może również być zaatakowane oko, skóra czy narządy wewnętrzne.


Gdy u pacjenta podejrzewa się reumatyczny stan zapalny lekarz pobiera od pacjenta krew. Najważniejsze badanie w tym wypadku to odczyn opadania krwinek czerwonych - OB. Często w wypadku tego zapalenia stwierdza się niskie stężenie żelaza we krwi i zmniejszone hemoglobiny. Kolejne badanie to czynnik reumatyczny. U 2/3 pacjentów z przewlekłym zapaleniem wielostawowym jego stężenie jest podwyższone.

Badanie mazi stawowej

Wykonuje się je w celu potwierdzenia obecności w mazi stawowej kryształków kwasu moczowego. W mazi stawowej można określić liczbę i rodzaj białych krwinek. Badanie to pozwala różnicować , czy mamy do czynienia z obrzękiem stawu kolanowego w ramach choroby zwyrodnieniowej stawów, czy raczej jest to zapalenie stawów. Gdy stwierdzi się duże nacieczenie białych krwinek należy brać pod uwagę ropne zapalenie stawów.


Gdy odczuwasz nagły ból w narządach ruchu , który nie ustępuje samoistnie powinieneś zgłosić się do lekarza. Ułatwi to szybsza diagnozę a tym samym wcześniejsze rozpoczęcie leczenia farmakologicznego, rehabilitacje(jeżeli zachodzi taka potrzeba) i szybszy powrót do zdrowia.

Komentarze do: Gdy bolą stawy - budowa stawu, możliwość diagnozy, badanie mazi stawowej (2)

teresa2525
teresa2525 09-12-2011 09:56

bolące stawy

1

Również łykam artrocol.Naprawdę działa.Wcześniej strasznie skarżyłam się na ból....Obecnie wykonuję swobodnie przeróżne sporty i nie odczuwam takiego strasznego bólu jak kiedyś.Zawiera glukozaminę,chondroitynę o osteol.P... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
monia28
monia28 28-11-2011 08:59

stawy

1

Fajny artykuł :) Warto zadbać o stawy, ja mam z nimi problem od jakiegoś roku w związku z tym więcej się ruszam i łykam artrocol, świetny preparat od kiedy go używam ból się zminimalizował i mogę sprawnie funkcjonować. S... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze