Szukaj

Ratunek dla oczu przed komputerem

Podziel się
Komentarze2

Jak donoszą okuliści, osoby w coraz młodszym wieku skarżą się na dolegliwości narządu wzroku. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, młodzież czy pracownicy biurowi narzekają na przemęczenie oczu czy pogorszenie ostrości widzenia. Na tak zróżnicowaną grupę pacjentów mają wpływ różnorodne czynniki. Bez wątpienia łączy ich jednak jedno - długotrwałe przebywanie przed ekranem komputera.

Ratunek dla oczu przed komputerem

Życie przed monitorem

Syndrom widzenia komputerowego stanowi dziś jedno z zagrożeń cywilizacyjnych, które dosięga każdego człowieka. Czy także Ciebie? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wystarczy przeanalizować swój dzień. Jak długo pracujesz przed komputerem? Gdy skończysz pracę, wychodzisz na spacer czy nadal surfujesz w sieci? Regularnie wietrzysz wnętrza czy zapominasz o tej prostej czynności, gdyż całą Twoją uwagę pochłania monitor? Częściej zasypiasz z książką czy z laptopem na kolanach?

Komputer - wróg numer jeden

Jeśli stwierdzisz, że problem może dotyczyć także Ciebie, warto sobie uświadomić, że środowisko komputerowe nie jest naturalnym środowiskiem dla oka. W normalnych warunkach nasz wzrok stale wędruje z przedmiotów bliskich na przedmioty oddalone. Natomiast przed monitorem pozostajemy przez dłuższy czas skoncentrowani na jednym obiekcie. Zazwyczaj mrugamy 12 razy na minutę. Jednak przed komputerem spada częstotliwość tej odruchowej czynności, a w efekcie oczy są słabiej nawilżone. Nie bez znaczenia dla naszego wzroku pozostaje także promieniowanie komputerowe, na które często jesteśmy narażeni przez 6-10 godzin dziennie.

Pozostali nieprzyjaciele

kobieta przed komputeremNie tylko sprzęt komputerowy ma nieprzyjazny wpływ na nasze oczy. Nie sprzyja im także suche powietrze, które należy do standardów w pomieszczeniach biurowych. Do sprzymierzeńców naszego wzroku rzadko należą również warunki pracy. Wśród podstawowych zasad ergonomii (nauki o pracy) wymienia się odpowiednie oświetlenie i właściwe ustawienie sprzętów. Rozglądając się wokół siebie, łatwo sprawdzić, czy wystarczająco dbamy o nasz wzrok - np. czy monitor znajduje się ok. 50 cm od oczu i czy nie odbija światła naturalnego lub sztucznego. W pełni zdrowy i sprawny narząd wzroku odwdzięczy nam się za złe traktowanie po jakimś czasie. Okazuje się jednak, że posiada on także „ukrytych” wrogów, którzy pracują na naszą niekorzyść, podczas gdy my nic o tym nie wiemy.

Stres niejedno ma imię

Zaliczają się do nich wolne rodniki - „złodziejskie” cząsteczki, które utleniają związki chemiczne i wykorzystują ich energię na własny użytek. Jednym z celów ich ataku są błony komórkowe i struktury nerwowe oczu. Gdy ich natarcie jest szczególnie intensywne, dochodzi do zjawiska zwanego stresem oksydacyjnym, a więc stanem zaburzonej równowagi pomiędzy antyoksydantami, a nadmiarem wolnych rodników. W konsekwencji może to prowadzić do rozwoju niebezpiecznych schorzeń, takich jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). W najlepszym przypadku stres oksydacyjny odczujemy jako zmęczenie czy stan zapalny oczu. Jak się przed nim bronić? Nie jest to łatwe, gdyż źródła wolnych rodników otaczają nas dziś niemal z każdej strony. Należy do nich np. zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy, leki, żywność wysoko przetworzona, produkty smażone czy słodycze. Nie jesteśmy jednak całkiem bezbronni.

Zdrowe wybory

zdrowe jedzenieZ pomocą przychodzą nam antyoksydanty - dobroczynne związki chemiczne, które posiadają zdolność neutralizowania wolnych rodników. W głównej mierze są to naturalne substancje roślinne, które możemy sobie dostarczać wybierając zdrową żywność. Zalicza się do nich witamina C (znajdziemy ją np. w papryce, szpinaku, pietruszce, pomidorach, owocach cytrusowych, truskawkach i kiwi), witamina E (występuje np. w zbożach, orzechach, migdałach czy jajkach), witamina A (najwięcej jest jej w zielonych, pomarańczowych i czerwonych warzywach lub owocach), a także flawonoidy czy likopen. Uboga dieta i codzienne błędy żywieniowe prowadzą jednak do deficytów, z którymi zmaga się niemal każdy współczesny organizm, w tym także nasze narażone na oddziaływanie komputera oczy.

Wygrana walka o dobry wzrok

Rozwiązanie tego problemu znajdziemy w najbliższej w aptece, jednak jego korzenie są znacznie bardziej od nas oddalone. Amerykańscy naukowcy opracowali w laboratoriach Unipharm International w Nowym Jorku unikalną formułę Eyes Protection Formula (formuła EPF) zawartą w preparacie VITRUM® VISION. Pozwala ona zapewnić maksymalną ochronę naszych oczu przed stresem oksydacyjnym, a także zmniejsza uczucie zmęczenia każdego dnia. VITRUM® VISION to suplement diety, który stanowi połączenie odpowiednio wysokich dawek antyoksydantów. Odpowiada on na biologiczne potrzeby oczu i zawiera sprawdzone składniki, takie jak witaminy (witamina A, C i E, a więc czołówka przeciwutleniaczy), minerały (cynk, magnez) oraz karotenoidy - luteinę i zeaksantynę. Warto sięgać po VITRUM® VISION zwłaszcza wtedy, gdy komputer towarzyszy nam na co dzień. Choć trudno dziś się bez niego obejść, nie wolno zapominać o tym, że najbardziej cennym narzędziem jest nasz wzrok.

Więcej informacji na www.vitrumvision.pl

Komentarze do: Ratunek dla oczu przed komputerem (2)

teska
teska 25-11-2015 14:30

nawilżenie suchych oczu

2

Jak długo siedzę przed komputerem, to bardzo często mam suche i zmęczone oczy. Pomagają mi wtedy krople do oczu, które dobrze nawilżają oczy, likwidują uczucie zmęczenia i podrażnienia.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze