Szukaj

Francja: prawie połowa zgonów jest przedwczesna

Podziel się
Komentarze0

We Francji prawie połowa zgonów następuje na skutek decyzji lekarza opierającej się na prawie Leonettiego. Zgodnie z nim, lekarz może przerwać leczenie podtrzymujące życie lub podać silne środki łagodzące ból, nawet jeśli może doprowadzić to do śmierci pacjenta.Narodowy Instytut Badań Demograficznych (Ined) opublikował w przeglądzie BMC Palliative Care wyniki ponad dwuletnich badań nad ponad pięcioma tysiącami zgonów, które nastąpiły w grudniu 2009 roku w szpitalach, ośrodkach spokojnej starości oraz w domach.

W 17% przypadków zgony nastąpiły w sposób „nagły i nieoczekiwany”, wykluczając udział interwencji medycznej.

48% zgonów, jak deklarują lekarze, mogło nastąpić na skutek podjęcia przez nich decyzji dotyczących dalszego leczenia.

3,1% zgonów nastąpiło w wyniku celowego działania – zatrzymania leczenia lub zwiększenia dawki leków uśmierzających ból.


W 0,8% przypadków leki zostały dostarczone, żeby spowodować śmierć pacjenta (w czym 0,2% na jego prośbę).

Według Ined eutanazja, mimo że zakazana, jest wykonywana w marginalnym stopniu i dotyczy ona głównie pacjentów chorych na raka. Niemniej, Francja ma niski współczynnik wspomagania zgonów w porównaniu z państwami, które zalegalizowały eutanazję, jak Belgia i Holandia.

Według badań około 16% chorych wyraziło życzenie przyśpieszenia ich śmierci, ale decyzje dotyczące końcowej fazy życia nie zawsze uzgadniane są z pacjentami. Ponad 2/3 z chorych, u których zatrzymano leczenie, zostało uznanych przez lekarzy za niezdolnych do podejmowania świadomych decyzji.

W 63% przypadków decyzje podejmowane są wspólnie z ekipą medyczną, w 44% z innym lekarzem, w 50% z rodziną. Jedynie 8% lekarzy przyznaje, że nie konsultuje z nikim swoich decyzji medycznych.

Ined podkreśla, że jedynie 2,5% pacjentów skorzystało ze swojego prawa do wyrażenia swoich życzeń na temat końcowej fazy życia, które mają być uwzględnione w przypadku, jeśli pacjenci nie są w stanie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji przez lekarza. Badania wykazują, że jest to możliwość nieznana szerokiej publiczności.

Komentarze do: Francja: prawie połowa zgonów jest przedwczesna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz