Szukaj

Firma, która umożliwi tańsze leczenie raka

Podziel się
Komentarze0

Mało znana firma biotechnologiczna Merrimack Pharmaceuticals Inc rozpoczęła ostatnio serię eksperymentów, których celem jest stworzenie metody leczenia nowotworów, która byłaby znacznie tańsza niż te, które proponują duże konkurencyjne marki. Gdyby się udało, oznaczałoby to niższe koszty leczenia tam, gdzie w tej chwili bardzo tego potrzeba, biorąc pod uwagę coraz częstsze naciski, aby zmniejszyć wydatki na służbę zdrowia.Mimo że Merrimack Pharmaceuticals Inc przeprowadza obecnie badania kliniczne sześciu leków, w tym jednego w końcowej fazie badań, a testowanie dwóch innych wkrótce zacznie się na ludziach, firma wydaje tylko około 20 000 000 dolarów na kwartał. Biorąc pod uwagę wielkość i skalę tego, co firma robi, taka kwota jest zaskakująco mała.

Struktura kosztów firmy jest nieporównywalnie niska w porównaniu do konkurencji: wydatki finansowe od momentu rozpoczęcia badań do rozpoczęcia fazy analiz klinicznych nie przewyższały 20 000 000 dolarów, podczas gdy w tej branży średnia wydatków jest bliska pół miliarda dolarów.

Jeśli więc firmie uda się stworzyć tańsze i efektywne lekki, będzie to jej ogromy sukces. Byłaby to wspaniała wiadomość dla podatników i nadmiernie opodatkowanego systemu opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych, który w chwili obecnej może zaproponować leczenie, którego koszta przekraczają 100 000 dolarów na jednego pacjenta.

Badania naukowe zainicjowało w 2000 roku sześciu naukowców z Harvardu i Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Merrimack Pharmaceuticals Inc wkrótce będzie mógł zaproponować swój pierwszy produkt handlowy – nanoterapeutyczną terapię dla osób z rakiem trzustki – nowotworem, na którego wyleczenie są obecnie małe szanse. Medykament jest testowany na pacjentach, u których próby leczenia innymi środkami zawiodły.


Co więcej, w drugiej połowie tego roku znane będą wyniki zaawansowanej fazy badań nad głównym lekiem proponowanym przez firmę – MM-398. MM-398 ma działać na komórki hipoksyczne, które ze względu na mały dopływ krwi do guza okazywały się do tej pory odporne na wszelkie terapie. Skuteczne leczenie uniemożliwia fakt, że utrudnione jest "wprowadzenie" leku do komórek rakowych.


Technologia proponowana przez Merrimack Pharmaceuticals Inc jest oparta na bezpośrednim kontakcie guza z substancjami antyrakowymi i ma przynieść trwalsze efekty niż podobne terapie proponowane przez konkurencję. Leki Merrimack Pharmaceuticals Inc pozostają w guzie ponad tydzień, podczas gdy leki innych firm - tylko kilka godzin.

Komórki hipoksyczne bardzo często pojawiają się w przebiegu raka trzustki, co czyni go trudnym do leczenia, ale też zdarzają się w przypadku innych guzów litych.

Merrimack Pharmaceuticals Inc prowadzi też równoległe testy diagnostyczne, które wykorzystują obrazowanie radioaktywne do wykrywania komórek hipoksycznych. Jeśli wyniki badań będą pozytywne, MM-398 mógłby też być stosowany w leczeniu raka płuc, piersi, okrężnicy i innych nowotworów.

Merrimack Pharmaceuticals Inc ma zamiar testować skuteczność MM-398 razem z chemioterapią i odpowiednimi lekami biotechnologicznymi.

Firma jest też w fazie II testów leku na raka żołądka, na który jest zapotrzebowanie zwłaszcza w Chinach i Azji.

Merrimack Pharmaceuticals Inc ma wystarczającą ilość środków finansowych, żeby do końca roku móc zrealizować liczne próby kliniczne i przejść etap zatwierdzenia oraz późniejszego wprowadzenia na rynek MM-398.

Merrimack Pharmaceuticals Inc posiada pełne prawa do siedmiu spośród ośmiu leków, które podlegają obecnie badaniom klinicznym, i planuje rozprowadzić je na rynku amerykańskim i europejskim, szukając jednocześnie partnerów, którzy zajęliby się rozpowszechnieniem leku w innych częściach świata.

Francuski koncern farmaceutyczny Sanofi nabył ogólnoświatowe prawa do stworzonego przez Merrimack Pharmaceuticals Inc leku MM-121, który jest testowany w leczeniu raka płuc, piersi i jajników.

Komentarze do: Firma, która umożliwi tańsze leczenie raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz