Szukaj

FDA zatwierdza lek na rzadkiego raka tarczycy

Podziel się
Komentarze1

Amerykańska agencja Food and Drug Administration zatwierdziła właśnie nowe lekarstwo na rzadką postać nowotworu tarczycy. Medykament ma być stosowany po tym, jak rak rozniesie się na inne części ciała. Chodzi tutaj o lek Cometriq laboratoriów Exelixis, który ma służyć pacjentom z zaawansowanym rdzeniastym rakiem gruczołu tarczycowego.Ten typ nowotworu atakuje komórki, które utrzymują poziom wapnia we krwi. Choroba ta jest jedną z najrzadszych postaci raka tarczycy i dotyka w USA ok. 2 250 pacjentów każdego roku, jak podają dane National Cancer Institute.

Dr Richard Pazdur, dyrektor produktów onkologicznych w FDA, mówi: pacjenci z tą rzadką i trudną do leczenia chorobą mieli bardzo ograniczony wybór terapii.


W 2011 roku, FDA zatwierdziła lek Caprelsa firmy AstraZeneca PLC dla tego samego wskazania.

Decyzja FDA odnośnie Cometriq jest oparta na badaniu pokazującym, że pacjenci zażywający ten lek żyli przeciętnie 11.2 miesiące dłużej bez rozrostu guza, w porównaniu do 4 miesięcy dla pacjentów zażywających placebo.

Lek będzie opatrzony ostrzeżeniem przed ciężkimi i śmiertelnymi krwotokami oraz dziurami w jelicie, pojawiającymi się u niektórych pacjentów.

Komentarze do: FDA zatwierdza lek na rzadkiego raka tarczycy (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze