Szukaj

Fałdy mózgu pomogą przewidzieć skuteczność leków antypsychotycznych

Podziel się
Komentarze0

Rozmiar fałdów zewnętrznej powierzchni mózgu może służyć lekarzom za wskazówkę, w jaki sposób pacjenci zmagający się z halucynacjami odpowiedzą na zastosowaną terapię. Innymi słowy: obrazowanie MRI mózgu pacjenta z psychozą identyfikuje wzorce fałdów mózgowych, które mogą działać jako marker skuteczności leków.Artykuł opublikowano w JAMA Psychiatry.

Ponieważ połowa pacjentów z psychozą doznaje niewielkiej poprawy – jeśli w ogóle – z pierwszym lekiem przepisanym po epizodzie psychotycznym, naukowcy wyjaśniają, iż bieżące odkrycia pomogą zidentyfikować tych najbardziej zagrożonych. Umożliwią też prace nad lepszymi lekami.

Dr Paola Dazzan z King’s College London’s Institute of Psychiatry, kierująca tym badaniem, mówi: - Od blisko 50 lat nie dokonano żadnych znaczących postępów w tej dziedzinie. W dalszym ciągu istnieje problem podgrupy ludzi, którzy nie odpowiadają na aktualne leki.


Psychoza to choroba umysłowa, której objawami są halucynacje i słyszenie głosów. Może być oznaką schizofrenii. Według WHO, schizofrenia dotyka ok. 24 mln ludzi na całym świecie.

Bieżące terapie obejmują podawanie leków antypsychotycznych, terapie psychologiczne oraz wsparcie społeczne. Ale wielu pacjentów nie odpowiada na początkowo przepisane leki, co grozi im epizodami psychotycznymi w przyszłości oraz coraz gorszym zdrowiem psychicznym.

Zespół naukowy dr Dazzan przeprowadził badanie MRI mózgów 126 osób, z których 80 miało za sobą pierwszy epizod psychotyczny, a 46 było zdrowych. Skan zrobiono tuż po napadzie psychozy, a uczestników oceniono ponownie 12 tygodni później.

Badacze przyjrzeli się pofałdowaniu kory mózgowej, która odpowiada za pamięć, język i świadomość.

Okazało się, że ludzie, którzy nie odpowiedzieli na podane leki, mieli mniejsze pofałdowanie kory w wielu regionach mózgu, a przede wszystkim w strefach, które odgrywają kluczową rolę w psychozie (płat skroniowy i czołowy).

Badacze dodają, iż te odkrycia powinny być potwierdzone w kolejnych pracach, zanim badanie MRI zacznie być rekomendowane wszystkim pacjentom z psychozą.

Komentarze do: Fałdy mózgu pomogą przewidzieć skuteczność leków antypsychotycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz