Szukaj

Energetyki poprawiają funkcje serca

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu w Sienie orzekli, że spożywanie napojów energetycznych wpływa na serce... pozytywnie! Kofeina podnosi ciśnienie krwi, a tauryna przypuszczalnie stymuluje uwalnianie wapnia z siateczek sarkooplazmatycznych. Jest to niewątpliwe dobra wiadomość dla wszystkich zwolenników energetyków.Badacze posłużyli się nowatorską techniką echokardiografii i badaniem Dopplera.

35 zdrowym osobom, średnio w wieku 25 lat, podano odpowiednią dla ich masy ciała – 168 ml/m2 - ilość napojów energetycznych, zawierających taurynę i kofeinę.

Następnie porównano ze sobą wyniki badanych - rytm serca, ciśnienie krwi, funkcje lewej i prawej komory – przed i godzinę po wypiciu takiego napoju.

Serce przyspieszyło o 1,2% (p=ns[nieistotne]), skurczowe ciśnienie krwi wzrosło o 2,6% (p=ns), a rozkurczowe – o 6% (p=0.02). Oznacza to, że napój energetyczny nieznacznie podwyższa rozkurczowe ciśnienie krwi.


Funkcje obu komór poprawiły się, a organy przyspieszyły swoją pracę.

Wszystkie wyniki pokazują, że tego typu napoje wzmacniają skurcze lewej i prawej komory, a tym samym mają pozytywny wpływ na pracę mięśnia sercowego – wyjaśnia dr Matteo Cameli – tłumaczymy to inotropowym działaniem tauryny, która stymuluje uwalnianie wapnia z siateczki sarkoplazmatycznej.

Naukowcy podkreślają, że w przyszłości należy zbadać, czy długotrwałe spożywanie takich napojów pozwala utrzymać pozytywne wyniki.

Ważne jest, żeby ustalić jak energetyki wpływają na pacjentów z chorobami serca, co na pewno pozwoli poznać ich potencjalne korzyści i szkody.red. Aleksandra Lasota-Barańska

Komentarze do: Energetyki poprawiają funkcje serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz