Szukaj

Dwie ofiary ptasiej grypy w Chinach

Podziel się
Komentarze0

Dwie osoby w południowo-zachodnich Chinach zostały przetestowane pozytywnie w kierunku wirusa H5N1, czyli wirusa ptasiej grypy. Ludzie ci są w stanie krytycznym, jak poinformowała państwowa agencja prasowa Xinhua, powołując się na komunikat chińskiego Ministerstwo Zdrowia.Chodzi tutaj o dwójkę młodych ludzi, 21-letnią kobietę i 31-letniego mężczyznę z Guiyang.

U obydwojga odkryto zarażenie wysoce zjadliwym wirusem H5N1, po tym jak pojawiły się u nich charakterystyczne objawy, 2 lutego i 3 lutego odpowiednio, informuje agencja Xinhua powołując się w dalszym ciągu na komunikat władz zdrowotnych.

Ich stan jest krytyczny, a lekarze stosują leczenie doraźne. Nie stwierdzono także związku epidemiologicznego między tymi dwoma przypadkami.

Aktualnie, miliony Chińczyków podróżują w zatłoczonych autobusach i pociągach w całym kraju, aby świętować Nowy Rok Księżycowy. Takie powszechne podróżowanie zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.


Agencja Xinhua dodaje jeszcze, że wszystkie osoby, które miały bezpośredni kontakt z dwójką pacjentów, są pod ścisłą obserwacją medyczną, ale jeszcze nikt nie zachorował.

Ani kobieta, ani mężczyzna nie mieli kontaktu z ptactwem, zanim zachorowali. W większości przypadków zarażenia H5N1, ofiary miały bezpośredni kontakt z zarażonymi ptakami, głównie z drobiem.

Wirus występuje szczególnie obficie w kale i wydzielinach z dróg oddechowych chorych ptaków.

H5N1 atakuje głównie ptaki, ale czasami zaraża ludzi. Eksperci obawiają się, że może on mutować kiedyś do postaci swobodnie rozprzestrzeniającej się wśród ludzi, którzy nie mają naturalnej odporności przeciw tej infekcji.

Wirus H5N1 po raz pierwszy wykryty w Hong Kongu w 1997 roku i do tej pory zaraził ponad 600 osób. Infekcja jest zazwyczaj śmiertelna.

Komentarze do: Dwie ofiary ptasiej grypy w Chinach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz