Szukaj

Domowe sposoby na odciski

Podziel się
Komentarze0

Chyba każdy choć raz w życiu doświadczył bólu spowodowanego przez odciski. Te pęcherze powstające na stopach pojawiają się najczęściej w wyniku chodzenia w nowo zakupionych i nierozchodzonych jeszcze butach. Nie musimy jednak rezygnować z nowego obuwia, aby poczuć się komfortowo. Wystarczy, że skorzystamy z kilku domowych sposobów na odciski.

Domowe sposoby na odciski

Jak powstają odciski?

Odciski są martwymi komórkami rogowymi naskórka umiejscowionymi w głębokich warstwach skóry. Najczęściej przybierają postać zaczerwienionych pęcherzy. Są one nieestetyczne i często bardzo bolesne. Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków, czyli: miękkie i twarde.

Najczęściej odciski powstają poprzez nacisk na skórę pomiędzy kośćmi stopy i obuwiem lub pomiędzy poszczególnymi palcami. Nacisk ten tworzy zgrubienie, które w wyniku dalszego tarcia przeradza się w pęcherze.

Rola obuwia

Aby zapobiec odciskom najlepiej wyeliminować ich przyczynę, czyli wzmożony nacisk lub tarcie. Dlatego należy wybierać buty na płaskim lub niskim obcasie, z miękkiego materiału i z szerokimi noskami. Osoby, które posiadają palce młoteczkowate bądź szponiaste, powinny kupować głębsze obuwie.

Można także skorzystać z usług szewca, który rozciągnie buty, tak żeby wyeliminować ucisk. Innym rozwiązaniem jest użycie specjalnych wkładek silikonowych do butów, które zawierają olej łagodzący dolegliwości.

Nowe buty, które sprawiają problemy, można rozchodzić w domu. W ten sposób stopa przyzwyczai się do ich kształtu, a one również dopasują się do kształtu naszej stopy. Aby nie obciążać stóp, nowe obuwie warto zakładać co drugi lub trzeci dzień, na zmianę z wygodnymi butami.


Domowe sposoby na odciski

Jeśli odciski dopadną nas nagle poza domem, gdy nie mamy możliwości zmiany obuwia, możemy na bolące miejsca nalepić plaster. Sprawi to, że nacisk na pęcherze będzie mniejszy, co zatrzyma dalsze uszkodzenie skóry i zmniejszy ból.

W przypadku odcisków bardzo istotne jest szybkie ich wyleczenie. Jeśli je zaniedbamy możemy doprowadzić do ich dalszego uszkodzenia i większego bólu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ich skuteczne usunięcie. Oto kilka składników, z których możesz wykonać okłady na odciski i leki:


1. Cebula.

Zrób okład z cebuli. W tym celu ugotuj cebulę w occie, aż rozmięknie. Następnie rozgnieć ją, a otrzymaną papkę nałóż na czysty i suchy odcisk. Całość owiń bandażem. Możesz również posmarować skórę wokół odcisku wazeliną. Taki opatrunek trzymaj całą noc i stosuj codziennie, póki odcisk nie zmięknie.

2. Herbata.

Schłodzoną i odsączoną torebkę herbaty przyłóż na 20-30 minut do bolącego miejsca. Możesz owinąć stopę bandażem i zostawić na całą noc. W ten sposób przyśpieszysz leczenie.

3. Olejek rycynowy.


Smaruj nim ranę, aż odcisk zostanie wysuszony.

4. Glina.

Do wykonania tego opatrunku potrzebujesz gliny, z której wypala się cegły. Łyżeczkę gliny wymieszaj z łyżeczką wody, aż do powstania gęstej mazi. Powstałą papką smaruj odcisk kilka razy w ciągu dnia i nakładaj na wierzch bandaż. Dzięki temu opatrunkowi odcisk zostanie wysuszony w ciągu tygodnia.

5. Cytryna.


Mały kawałek skórki cytryny przyłóż białą stroną do miejsca, na którym wyskoczył pęcherz. Powtarzaj zbieg kilka razy na dzień lub owiń stopę ze skórką bandażem i zostaw na całą noc.

6. Czosnek.

Nacieraj czosnkiem odciski. Aby nie oparzyć skóry, smaruj okolicę pęcherzy wazeliną. Możesz powtarzać czynność kilka razy dziennie lub zastosować szybszą metodę. W tym celu rozgnieciony czosnek zamieszaj z kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Papkę przyłóż do odcisku, a stopę owiń bandażem.

Bolące odciski mogą bardzo uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje wiele sposobów ich łagodzenia i leczenia. Warto je wypróbować, ponieważ są szybkie, proste i można je samodzielnie wykonać w domu.
Komentarze do: Domowe sposoby na odciski

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz