Szukaj

Dobre zwyczaje życiowe w młodym wieku opłacają się później

Podziel się
Komentarze0

Jak pokazuje nowe badanie, warto zainwestować w zdrowe zwyczaje życiowe już w wieku lat dwudziestu kilku, ponieważ na pewno nie będziemy tego żałować na starość. Badanie to zostało opublikowane w magazynie specjalistycznym Circulation.Badacze z uniwersytetu amerykańskiego Northwestern Uniwersity odkryli właśnie, że ludzie, którzy prowadzili zdrowy styl życia, kiedy byli młodymi dorosłymi, byli również tymi, którzy byli mniej zagrożeni chorobami serca w średnim wieku.

Zdrowy styl życia, czyli: niski wskaźnik masy ciała BMI, picie niewielkich ilości alkoholu, niepalenie papierosów, zdrowe odżywianie się i regularne ćwiczenia fizyczne.

W tym badaniu, nawet ludzie, którzy mieli rodzinną historię chorób serca, byli w stanie obniżyć dla siebie ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych w momencie, kiedy zaczynali prowadzić zdrowy styl życia, kiedy byli młodzi, mówi jeden z autorów tego badania, profesor Kiang Liu ze szkoły medycznej Northwestern University Feinberg School of Medicine.


Oznacza to, że styl życia może odgrywać rolę ważniejszą nawet niż geny. Amerykańscy badacze doszli do takich wniosków dzięki obserwacjom nad 3 000 uczestnikami długiego badania CARDIA (Coronary Artery Risk Development in (Young) Adults), które zaczęło się w momencie, kiedy uczestnicy mieli od 18 lat do 30 lat, a trwało nieprzerwanie przez dwadzieścia lat.

W wyniku tych długoterminowych obserwacji badacze odkryli, że w czasie pierwszego roku projektu – kiedy badani mieli przeciętnie 24 lat – blisko 44% z nich było w niewielkim stopniu zagrożonych chorobami serca. Ale, już dwadzieścia lat później, jedynie 24,5% uczestników badania miało niewielkie ryzyko choroby serca.

Mimo że liczba ta spadła w miarę tego, jak uczestnicy badania się starzeli, to badacze odkryli coś bardzo ważnego odnośnie ich zachowania: 60% z tych ludzi, którzy przestrzegali pięciu zdrowych zwyczajów życiowych, wpadło do grupy z niskim ryzykiem choroby serca.

Jednocześnie, mniej niż 5% ludzi, którzy nie przestrzegali żadnego z pięciu zdrowych zwyczajów życiowych, wpadło do tej grupy z niskim ryzykiem choroby serca.

Jakieś wnioski z tej historii? Dobre zwyczaje życiowe, kiedy jesteśmy młodzi, opłacają się na dłuższą metę. Nasze serce na pewno nam za to podziękuje.

Komentarze do: Dobre zwyczaje życiowe w młodym wieku opłacają się później

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz