Szukaj

Dobre zwyczaje życiowe w młodym wieku opłacają się później

Podziel się
Komentarze0

Jak pokazuje nowe badanie, warto zainwestować w zdrowe zwyczaje życiowe już w wieku lat dwudziestu kilku, ponieważ na pewno nie będziemy tego żałować na starość. Badanie to zostało opublikowane w magazynie specjalistycznym Circulation.Badacze z uniwersytetu amerykańskiego Northwestern Uniwersity odkryli właśnie, że ludzie, którzy prowadzili zdrowy styl życia, kiedy byli młodymi dorosłymi, byli również tymi, którzy byli mniej zagrożeni chorobami serca w średnim wieku.

Zdrowy styl życia, czyli: niski wskaźnik masy ciała BMI, picie niewielkich ilości alkoholu, niepalenie papierosów, zdrowe odżywianie się i regularne ćwiczenia fizyczne.

W tym badaniu, nawet ludzie, którzy mieli rodzinną historię chorób serca, byli w stanie obniżyć dla siebie ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych w momencie, kiedy zaczynali prowadzić zdrowy styl życia, kiedy byli młodzi, mówi jeden z autorów tego badania, profesor Kiang Liu ze szkoły medycznej Northwestern University Feinberg School of Medicine.

Zobacz również:Oznacza to, że styl życia może odgrywać rolę ważniejszą nawet niż geny. Amerykańscy badacze doszli do takich wniosków dzięki obserwacjom nad 3 000 uczestnikami długiego badania CARDIA (Coronary Artery Risk Development in (Young) Adults), które zaczęło się w momencie, kiedy uczestnicy mieli od 18 lat do 30 lat, a trwało nieprzerwanie przez dwadzieścia lat.

W wyniku tych długoterminowych obserwacji badacze odkryli, że w czasie pierwszego roku projektu – kiedy badani mieli przeciętnie 24 lat – blisko 44% z nich było w niewielkim stopniu zagrożonych chorobami serca. Ale, już dwadzieścia lat później, jedynie 24,5% uczestników badania miało niewielkie ryzyko choroby serca.

Mimo że liczba ta spadła w miarę tego, jak uczestnicy badania się starzeli, to badacze odkryli coś bardzo ważnego odnośnie ich zachowania: 60% z tych ludzi, którzy przestrzegali pięciu zdrowych zwyczajów życiowych, wpadło do grupy z niskim ryzykiem choroby serca.

Jednocześnie, mniej niż 5% ludzi, którzy nie przestrzegali żadnego z pięciu zdrowych zwyczajów życiowych, wpadło do tej grupy z niskim ryzykiem choroby serca.

Jakieś wnioski z tej historii? Dobre zwyczaje życiowe, kiedy jesteśmy młodzi, opłacają się na dłuższą metę. Nasze serce na pewno nam za to podziękuje.

Komentarze do: Dobre zwyczaje życiowe w młodym wieku opłacają się później

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz