Szukaj

Dni otwarte dla osób z zaburzeniami pamięci, chorobą Alzheimera i otępieniami

Podziel się
Komentarze0

W Polsce z powodu otępienia choruje blisko pół miliona ludzi. Prawie połowa z nich dotknięta jest najcięższą postacią - chorobą Alzheimera. Specjaliści szacują, że za dziesięć lat liczba chorych może wzrosnąć nawet kilkakrotnie. - Wbrew powszechnym schematom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się - podkreśla Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed. - Oprócz chorób takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą również prowadzić choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew krwi do mózgu lub zawał.W każdym przypadku wczesne rozpoznanie jest podstawą powodzenia terapii. Choć choroba Alzheimera nie jest jeszcze, niestety uleczalna, nowoczesne leki i odpowiednia terapia mogą znacznie złagodzić jej skutki.

Ordynator uważa również, że w naszym kraju zbyt często niepokojące objawy zaburzeń pamięci przypisuje się wiekowi, bądź chorobie podstawowej. Nawet stosunkowo młodzi ludzie np. po wylewie czy zawałach serca, nie są poddawani odpowiedniej terapii, co z czasem pogłębia upośledzenie pamięci i funkcjonowanie zaburzonego mózgu. Tymczasem lekarz z własnej praktyki wie, że odpowiednia diagnostyka i cierpliwa terapia, mogą przywrócić pacjenta nawet z poważnymi uszkodzeniami, do odpowiedniej sprawności.


Od kilku lat w naszym kraju dostępne są nowoczesne leki, zarówno dla wczesnej fazy choroby, jak i późniejszej. Chorzy i ich opiekunowie często nie wiedzą nawet o ich istnieniu, ani o tym, że mogą starać się o refundację. - Grupą wymagającą szczególnego wparcia są nie tylko osoby chore, ale także ich rodziny i opiekunowie - mówi Sławomir Wolniak. -Potrzebują wiedzy, informacji i fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię opieki nad osobą tracącą pamięć. Stała opieka nad takim chorym wymaga ogromnego wysiłku psychicznego i fizycznego. Bliscy żyją w ciągłym stresie, a połowa z nich popada w depresję. Pomoc takim osobom jest nie tylko zadaniem medycznym, ale także ekonomicznym i społecznym.

18 - 19 sierpnia b.r. Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień Wolmed organizuje bezpłatne DNI OTWARTE DLA OSÓB Z ZABURZENIAMI PAMIĘCI I ICH OPIEKUNÓW. Na wszystkich zainteresowanych lekarze czekają w Poradniach Zdrowia Psychicznego w Bełchatowie ul. Opalowa 9 tel. 044 633 78 99, w Piotrkowie przy ul. Al. 3 Maja 32, tel.044 649 96 12, w Dubiu, tel. 044 635 63 03 oraz w Pajęcznie, ul Wiśniowa 1, tel. 034 311 24 47

Komentarze do: Dni otwarte dla osób z zaburzeniami pamięci, chorobą Alzheimera i otępieniami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz