Szukaj

Długie godziny pracy powiązane z większym ryzykiem choroby wieńcowej

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniego badania, 18% dorosłych zatrudnionych na etacie w USA pracuje więcej niż 60 godzin tygodniowo. Może i wpływa to pozytywnie na ich portfele, lecz nie da się powiedzieć tego samego o ich zdrowiu. Jak twierdzą badacze - długie godziny pracy mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka rozwoju choroby wieńcowej, która stanowi przyczynę śmierci około 380 tysięcy osób rocznie w samych tylko Stanach Zjednoczonych.

Niekorzystny wpływ długich godzin pracy

Wcześniejsze badania wykazywały już związek między długim czasem pracy a niekorzystnym wpływem na zdrowie, w postaci między innymi nadciśnienia, cukrzycy, problemów ze snem czy złego stanu psychicznego. Znając te i inne konsekwencje, badacze z Seulskiego Uniwersytetu Narodowego w Korei Południowej założyli więc, że skoro wiele z nich jest czynnikami ryzyka choroby wieńcowej, to zbyt długi czas pracy powinien również wpływać na jej rozwój.

Na potrzeby badania zgromadzono dane dotyczące godzin pracy, ogólnego stanu zdrowia, stylu życia (diety, ćwiczeń, palenia papierosów, spożywania alkoholu) 8 350 osób w wieku 19 lat lub starszych. Uczestników poddano również badaniom sprawdzającym ciśnienie krwi, jak również poziom cholesterolu, glukozy, trójglicerydów i lipoprotein o dużej gęstości. W celu wyznaczenia ryzyka rozwoju choroby wieńcowej w ciągu kolejnych 10 lat wykorzystano model ryzyka Framinghama.

Większe ryzyko u pracujących zbyt dużo i… zbyt mało

Odkryto, że im dłuższe były godziny pracy uczestników, tym bardziej wzrastało ryzyko rozwoju choroby – u tych, którzy pracowali 61-70 godzin tygodniowo było ono o 42% wyższe niż u osób pracujących po 31-40 godzin. Było to wynikiem większej ilości czynników ryzyka w ich życiu – mieli wyższe ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i częściej palili. Niespodzianką były wyniki osób pracujących mniej niż 30 godzin tygodniowo, które również wskazywały na podwyższone ryzyko - przyczyną tego może być fakt, iż pracowali krócej ze względu na już istniejące problemy zdrowotne.

Badacze zaznaczają, że wiarygodność wyników może być ograniczona przez użycie modelu Framinghama, który nie bierze pod uwagę wszystkich możliwych czynników związanych z genetyką czy stylem życia. Nie byli też w stanie skontrolować istotnych czynników takich jak np. zła kondycja psychiczna. Mają jednak nadzieję, że wyniki ich badań wiążące długi czas pracy z podwyższonym ryzykiem choroby wieńcowej przyczynią się do właściwego zarządzania warunkami pracy i polepszą jakość opieki zdrowotnej pracowników, szczególnie tych z grupy ryzyka.

Julia Liszka

Komentarze do: Długie godziny pracy powiązane z większym ryzykiem choroby wieńcowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz