Szukaj

Dieta i ćwiczenia w walce z cukrzycą

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania dowodzą, że dieta i ćwiczenia fizyczne mogą pomóc chorym na cukrzycę typu 2 zrzucić kilogramy. Jednak utrata wagi niekoniecznie będzie miała przełożenie na zmniejszenie się ryzyka występowania problemów z sercem. Według badań, otyli mężczyźni z cukrzycą typu 2, którzy przechodzili regularne sesje doradcze zachęcające do zrzucenia wagi i zwiększenia aktywności fizycznej, rzeczywiście chudli szybciej, niż ci z grupy badanych, którzy na takie sesje nie uczęszczali.Mężczyźni pod opieką doradców tracili w ciągu 9-letniego badania około 6% swojej masy ciała, podczas gdy ci, którzy samodzielnie radzili sobie ze zrzucaniem wagi, tylko 3,5%.

Mimo tego, mężczyźni w obu grupach byli jednakowo narażeni na problemy układu sercowo-naczyniowego, takie jak: atak serca, udar mózgu, bóle w klatce piersiowej, a nawet śmierć z powodu niewydolności serca.

Odkrycia te nie oznaczają jednak, że chorzy na cukrzycę nie powinni próbować chudnąć. Utrata wagi może pozytywnie wpłynąć na inne czynniki: ciśnienie, poziom glukozy we krwi, a nawet może całkowicie zapobiec cukrzycy.

Naukowcy Warren Alpert Medical School z Uniwersytetu Brown dowodzą, że utrata wagi może zmniejszyć ryzyko zachorowania na bezdech senny, bądź depresję i poprawić zdolność do funkcjonowania w życiu codziennym, a także zredukować zapotrzebowanie organizmu na lekarstwa przeciw cukrzycy.


- Mimo braku dowodów na korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, naukowcy dowiedli, że ćwiczenia i dieta mogą znacznie zmniejszyć brzemię, jakim jest cukrzyca - pisze w artykule opisującym badania dr Hertzel Gerstein z Uniwersytetu McMaster w Hamilton, Ontario.

Według Gerstein, aby zbadać korzyści dla serca związane z utratą wagi, mogą być potrzebne badania na większą skalę. Dodatkowo to, czy ktoś jest hospitalizowany z powodów bólu w klatce piersiowej, jest sprawą dobrowolnego wyboru, i pomiar tego wskaźnika mógł negatywnie wpłynąć na wyniki badań.

Jest także możliwe, że specyficzne rodzaje diet, jak na przykład dieta śródziemnomorska, mogą efektywniej zmniejszyć problemy z sercem, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego ,,liczenia kalorii". Wcześniejsze, tegoroczne badania pokazały, że dieta śródziemnomorska redukuje ryzyko zawałów serca i udarów mózgu u mieszkańców Hiszpanii.

Wykazano także, że ćwiczenia fizyczne i zmiana diety mogą odegrać kluczową rolę w opóźnieniu bądź w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy typu 2.

Badania opublikowano New England Journal of Medicine.

Komentarze do: Dieta i ćwiczenia w walce z cukrzycą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz