Szukaj

Denga: transmisja wirusa lepiej poznana

Podziel się
Komentarze0

Sposób przenoszenia się wirusa dengi zależy od czynników genetycznych komara oraz od ich interakcji z wirusem, jak odkryli francuscy naukowcy z Institut Pasteur i centrum CNRS, przy pomocy uczonych z Tajlandii i Stanów Zjednoczonych. Badacze przyjrzeli się genetyce komara Aedes aegypti.Wnioski z obserwacji opublikowali w magazynie Plos Genetics.

Wirus dengi wyjątkowo silnie zaznacza swoją obecność w krajach tropikalnych. Dodatkowo przypadki choroby odnotowuje się we Francji i w Chorwacji.

Każdego roku rejestrowanych jest 500 000 nowych zarażeń oraz 10 000 zgonów. Istnieją 4 wielkie typy wirusa dengi, na które na tę chwilę nie mamy żadnego skutecznego lekarstwa.

Infekcja objawia się gorączką, bólami głowy, bólami mięśniowymi, bólami stawów między innymi.

Liczne zespoły naukowe na całym świecie pracują nad lepszym zrozumieniem transmisji wirusa, gdyż poznanie tych mechanizmów może przyczynić się do opracowania skutecznych narzędzi prewencji.


Badacze mają nadzieję, że któregoś dnia uda im się wyselekcjonować komary oporne na wirusa dengi i w ten sposób zahamować przenoszenie się tego patogenu na ludzi.

Zespół naukowy z Tajlandii, USA i Francji pracował więc nad dzikimi komarami złapanymi w Tajlandii, aby poznać u tych insektów czynniki genetyczne, które przyczyniają się do tego, że komar przenosi wirusa na człowieka.

Badania dały owoce: naukowcy zaobserwowali całą serię faktorów genetycznych, które sprawiają, że komar jest mniej lub bardziej zdolny do przeniesienia choroby.

Poza tym, jak informują uczeni, czynniki te ewoluują w zależności od wirusa, a czynnik odporności na jeden szczep wirusa może zmienić się w czynniki wrażliwości na inny szczep.

Skuteczność transmisji wirusa dengi przez komara Aedes aegypti zależy więc od wielu czynników i specyficznego sparowania między komarem a szczepem wirusowym.

Komentarze do: Denga: transmisja wirusa lepiej poznana

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz