Szukaj

Czy możemy zaczerwienić się w ciemnościach?

Podziel się
Komentarze0

Jedno z fundamentalnych pytań odnośnie czerwienienia się dotyczy czynnika wyzwalającego: jeżeli czerwienimy się pod wpływem spojrzeń innych, czy możliwe jest zaczerwienienie się, kiedy jesteśmy sami i w kompletnych ciemnościach, kiedy nikt nas nie widzi?Naukowcy właśnie znaleźli odpowiedź na to pytanie i brzmi ona: TAK!

Niemiecki uczony Georg Christoph Lichtenberg pisał w XVII wieku: - Dowiedzenie się tego, czy młode kobiety czerwienią się w ciemnościach, jest trudne.

Darwin z kolei sugerował, że kobiety, które bardzo łatwo się czerwienią, nie są pewne, jak to wygląda u nich w ciemności, choć niektóre z nich wierzą, że jest to możliwe.

Na szczęście współcześni naukowcy mają lepsze możliwości zbadania tego zjawiska - dzięki kamerom wrażliwym na ciepło. I tak właśnie zrobili badacze z Uniwersytetu w Erfurt w Niemczech oraz z Academie Neerlandaise pour la Pataphysique w Amsterdamie.


Denis Wachter i Wolter Seuntjens mówią: - Sfilmowaliśmy w kompletnych ciemnościach twarz 31-letniej kobiety, która bardzo łatwo się czerwieniła.

Kobieta najpierw się zaaklimatyzowała w temperaturze pomieszczenia, a następnie została pogrążona w ciemnościach, aby w dalszej kolejności opowiedzieć żenującą historię przed obiektywem kamery wykrywającej ciepło.

Rezultaty? Stwierdzono znaczący wzrost temperatury jej twarzy. Inaczej mówiąc: kobieta zaczerwieniła się w ciemnościach.

Eksperyment ten został opisany w Annals of Improbable Research, magazynie poświęconym niecodziennym badaniom, które najpierw rozśmieszają, a następnie zmuszają do refleksji.

Jego coroczna ceremonia rozdania nagród, teraz znana na całym świecie, polega na przyznawaniu autorom najdziwniejszych badań nagród Prix Ig Nobel. Przyszła edycja będzie miała miejsce w tym tygodniu na Harvard University.

Komentarze do: Czy możemy zaczerwienić się w ciemnościach?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz