Szukaj

Czarna lukrecja może uszkodzić serce, ostrzega FDA

Podziel się
Komentarze0

A dokładniej mówiąc, gliceryna, która nadaje lukrecji jej słodki smak, może spowodować niebezpiecznie szybkie bicie serca. Amerykańska Food and Drug Administration ostrzegała swoich obywateli, tuż przed świętem Halloween, odnośnie czarnej lukrecji, której nadmierna konsumpcja może okazać się poważnym w skutkach psikusem dla niektórych z nich.


Czarna lukrecja bowiem może doprowadzić do arytmii serca oraz innych problemów zdrowotnych, kiedy jest konsumowana przez dorosłych w wielkich ilościach, przestrzega Food and Drug Administration.

Eksperci mówią, że konsumpcja dwóch uncji czarnej lukrecji na dzień przez dwa tygodnie może wprawić serce w nerwowy rytm u niektórych, podatnych osób. A sprawcą tutaj jest pewien związek, znany pod nazwą gliceryny, któremu zresztą czarna lukrecja zawdzięcza swój słodki smak.

Gliceryna powoduje, że nerki wydzielają potas. A niski poziom potasu może sprawić, że serce zacznie bić niebezpiecznie szybko albo poza rytmem, mówi doktor Gregg Fonarow, profesor medycyny sercowo-naczyniowej w Szkole Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (University of California, Los Angeles, School of Medicine).

Składnik ten również sprawia, że w organizmie gromadzi się woda i sól, co może być prawdziwym problemem dla ludzi cierpiących na serce albo mających wysokie ciśnienie krwi, mówi doktor Gregg Fonarow.


Od dawna jest już wiadomo, że w niektórych kulturach lukrecja jest czymś więcej niż tylko zwykłą słodką przyjemnością. W niektórych częściach świata substancja ta jest przepisywana do leczenia wszystkiego dosłownie, poczynając od zgagi, przechodząc przez zapalenie oskrzeli, kończąc na infekcjach wirusowych. Aczkolwiek, do tej pory nie ma badania, które udowadniałoby, że lukrecja faktycznie może cokolwiek wyleczyć, alarmuje amerykańska agencja Food and Drug Administration.


Ponieważ lukrecja jest bioaktywnym produktem spożywczym, co oznacza, że może wpłynąć na procesy metaboliczne w ciele, należy również martwić się jej interakcjami z lekarstwami, ostrzega jeszcze doktor Gregg Fonarow.

Lukrecja może być problemem dla ludzi zażywających leki diuretyczne (moczopędne), digoksyny i przeczyszczające, wyjaśnia jeszcze specjalista. Połączenie cukierka z tego typu lekarstwami może również w drastyczny sposób obniżyć poziom potasu, co może być bardzo niebezpieczne. A także, może wchodzić w interakcje z normalnym metabolizmem kortyzolu.

Niektóre badania zasugerowały już, że lukrecja może podnieść ciśnienie krwi u kobiet stosujących doustną antykoncepcję, właśnie z powodu dzialania na poziom potasu.

Amerykańska agencja Food and Drug Administration suteruje, że każdy, młody i stary, powinien być ostrożny i świadomy tego, ile czarnej lukrecji zjada w danym czasie. A jeśli jesteś jednym z tych pechowców, u którego pojawia się nieregularne bicie serca albo słabość mięśni po zjedzeniu dużych ilości czarnej lukrecji, eksperci doradzają jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem. I, co oczywiste, natychmiastowe przerwanie konsumpcji.

Komentarze do: Czarna lukrecja może uszkodzić serce, ostrzega FDA

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz