Szukaj

Co za dużo, to niezdrowo? Zbyt wiele „gojących” komórek opóźnia gojenie rany

Podziel się
Komentarze0

Badanie w Journal of Leukocyte Biology sugeruje, iż opóźnienie gojenia rany w obrzękach skórnych może wynikać ze zbyt dużej liczby komórek tucznych, z którą wiąże się większa ekspresja IL-10. Innymi słowy: gojenie może się opóźniać, ponieważ ciało produkuje zbyt dużo komórek, które normalnie promują... gojenie.Nadprodukcja IL-10 sprawia, że niektóre białe krwinki nie docierają do rejonu rany.

Prace przeprowadzono na myszach z obrzękami skórnymi. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich eksperymentów przyczynią się do opracowania leków dla ludzi cierpiących z powodu wrzodów skórnych na kończynach dolnych, dla kobiet z rakiem piersi i ranami kończyn górnych po operacji, oraz w leczeniu wszelkiego typu ran, które nie goją się tak, jak powinny.

– Usunięcie obrzęku jest ważne w leczeniu wrzodów skórnych – mówi dr Makoto Sugaya z University of Tokio w Japonii. – Nie chodzi tylko o usunięcie nagromadzonego płynu, ale także o zapalne komórki i cytokiny, które opóźniają gojenie.


Przeprowadzone eksperymenty pokazały, że u myszy z obrzękami skórnymi wolne gojenie rany wynikało z nadprodukcji komórek tucznych i wysokiej ekspresji IL-10. Obydwa te czynniki mogą być celami przyszłych terapii.

Dr John Wherry, wydawca Journal of Leukocyte Biology, podsumowuje: - Dla większości ludzi gojenie się rany to coś, co uważają za zagwarantowane. A jednak może pojawić się problem, ponieważ jest to złożony proces, w którym udział biorą komórki układu odpornościowego i inne. A problem ten może być bardzo poważny, nawet jeżeli zaczyna się od maleńkiej ranki. Nowy raport dostarcza immunologiczne wyjaśnienie, dlaczego w niektórych ranach gojenie jest opóźnione.


Komentarze do: Co za dużo, to niezdrowo? Zbyt wiele „gojących” komórek opóźnia gojenie rany

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz