Szukaj

Cierpisz na zapalenie wątroby typu C? Nie pij alkoholu!

Podziel się
Komentarze0

Jak donoszą badania, u osób z wirusowym zapaleniem wątroby (WZW), spożywanie alkoholu nawet w małych ilościach, może znacznie zwiększać ryzyko śmierci - i to nie tylko z powodu choroby. Badanie potwierdza, że nawet niewielka, pozornie bezpieczna dawka alkoholu w przypadku osób cierpiących na zapalenie wątroby typu C, może okazać się niebezpieczna dla zdrowia, jak wyjaśnia Rae Jean Proeschold-Bell, badacz WZW typu C na Duke University w Durham, North Carolina.Według dr Zobair Younossi, głównego autora badania z Inova Fairfax Hospital w Falls Church, wyniki potwierdzają tezę, że osoby z WZW typu C powinny ograniczyć spożycie alkoholu. Proeschold-Bell potwierdza, że głównym powodem zagrożenia są podwyższone wskaźniki spożycia alkoholu u osób zarażonych.

Według lekarzy, nadmierne spożywanie alkoholu może nasilać objawy choroby wątroby spowodowane wirusowym zapaleniem typu C. Niewykluczone również, że spożywanie mniejszych ilości miałoby podobny efekt.

Younossi wraz z zespołem przeprowadził międzynarodowy eksperyment polegający na kilkuletnich obserwacjach stylu życia i zdrowia wybranej grupy ludzi. Łącznie porównano 8 767 osób bez zapalenia wątroby typu C i 218 osób chorych na WZW C.

Jak się okazało, osoby chore, które w okresie badania piły trzy lub więcej drinków dziennie, były pięć razy bardziej narażone na śmierć niż osoby zdrowe. Osoby cierpiące na wirusowe zapalenie wątroby typu C, które spożywały do dwóch drinków dziennie, były również dwa razy bardziej narażone na śmierć w trakcie trwania eksperymentu, niż te o podobnych nawykach alkoholowych, które nie były zakażone.


Dla celów badania użyto napoju o składzie równoważnym do 10 gramów alkoholu, który w przybliżeniu odpowiada czterem uncjom wina, 12 uncjom piwa lub 1 uncji wódki.


Wirusowe zapalenie wątroby typu C przenoszone jest poprzez zmieszanie własnej krwi z krwią nosiciela. Zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention, w Stanach Zjednoczonych około 3,2 milionów osób cierpi na przewlekłe zapalenie wątroby typu C. Choroba może powodować poważne uszkodzenie wątroby. Można ją leczyć za pomocą leków. Czasami konieczna jest transplantacja wątroby.

Na potrzeby badania prowadzono obserwację przez 13- 14 lat. W tym okresie odnotowano 19% zgonów osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu C oraz 11% zgonów osób zdrowych. Dla Proeschold-Bell Reuters Health ten wynik nie był zaskakujący.

Younossi dodaje, że zwiększone ryzyko śmierci z powodu chorób wątroby jest coraz bardziej powszechne.

  -  Niezwykle uderzający jest fakt, że prawdopodobieństwo zgonu u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C dotyczy również tych, którzy spożywają niewielkie ilości alkoholu - powiedział Younossi.

Na przykład, ryzyko zgonu z powodu chorób związanych z wątrobą wśród osób z WZW C, które spożywały do dwóch drinków dziennie, było 74 razy większe niż w przypadku osób zdrowych. Osoby te były również prawie trzykrotnie bardziej narażone na śmierć "z różnych przyczyn," opisują naukowcy w medycznym czasopiśmie Alimentary Pharmacology & Therapeutics.

Proeschold-Bell dostrzega w tym okazję do rozpoczęcia walki z nadużywaniem alkoholu.

- Jest to bardzo ważne, bo jeżeli osoba z WZW C jest pod opieką medyczną danej kliniki, może skorzystać z leczenia alkoholowego.

Younossi dodaje, że w przypadku zdrowych osób pijących powstrzymanie się od picia alkoholu może znacznie poprawić stan wątroby. W przypadku pacjentów zakażonych, konieczne będą dodatkowe badania.

Komentarze do: Cierpisz na zapalenie wątroby typu C? Nie pij alkoholu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz