Szukaj

Choroby serca: kobiety źle diagnozowane

Podziel się
Komentarze0

Kobiece serce jest o wiele bardziej wrażliwe, niż nam się wydaje. Niestety, przez lata wszystkie badania nad sercem i jego chorobami dotyczyły tylko mężczyzn. W tym tygodniu magazyn Global Heart przedstawia artykuł amerykańskich badaczy, który opisuje cechy charakterystyczne chorób serca u płci pięknej.Czynniki ryzyka są inne, niż u mężczyzn, tak samo jak objawy choroby. Jeżeli chodzi o śmiertelność, to jest ona wyższa u kobiet po zawale serca.

Dr Kavita Sharma i dr Martha Gulati z University of Ohio w USA, mówią: - W ostatnich latach badania wykazały, że zapadalność na zawał serca u kobiet jest niedoszacowana.

U kobiet patologia ta rozwija się inaczej niż u mężczyzn. Niektóre czynniki ryzyka również inaczej wpływają na obydwie płcie.

Na przykład, otyłość jest czynnikiem ryzyka zawału serca w 64% dla kobiet, a w 46% dla mężczyzn.

Kobiety, które przed 50 rokiem życia doznały ataku serca, są dwa razy bardziej zagrożone zgonem niż mężczyźni.


Kobiety, które po 65 roku życia miały atak serca, mają jeszcze większe ryzyko zgonu w ciągu roku po zawale: 42% z nich umiera w ciągu roku, przeciwko 24% mężczyzn.

Jedną z hipotez pozwalających wyjaśnić te złe rezultaty jest to, że kobiety są później diagnozowane i leczone gorzej niż mężczyźni. A te różnice wynikają z fałszywego przekonania, że płeć żeńska jest mniej zagrożona chorobami serca niż płeć męska.

Poza tym, jak wykazały badania, u kobiet – w przeciwieństwie do mężczyzn – dochodzi do obstrukcji małych tętnic sercowych, a nie dużych.

Autorzy badania podkreślają: - Obrazowanie często nie wykazuje obstrukcji głównych tętnic wieńcowych u kobiet. Problemy u nich dotyczą mikrokrążenia. Objawy są związane z obstrukcją małych tętnic.

Blisko połowa kobiet mających objawy choroby serca nie ma obstrukcji tętnic wieńcowych głównych, stąd też czasami problemy z diagnozą, gdyż lekarze są przyzwyczajeni do szukania źródła problemu w głównych tętnicach wieńcowych.

Poza tym tradycyjne czynniki ryzyka zawału serca są takie same u obydwu płci:

- predyspozycje rodzinne;

- nadciśnienie;

- cukrzyca;

- dyslipidemia;

- nikotynizm;

- siedzący tryb życia.

Komentarze do: Choroby serca: kobiety źle diagnozowane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz