Szukaj

Choroby reumatyczne - opis ogólny

Podziel się
Komentarze0

Światowa organizacja zdrowia definiuje reumatyzm jako schorzenie narządu ruchu. Choroby reumatyczne podzielić możemy na zapalne oraz niezapalne. Do pierwszej z wymienionych grup należą między innymi: toczeń rumieniowaty czy reumatoidialne zapalenie stawów,.           
Natomiast do drugiej grupy możemy zaliczyć chociażby chorobę zwyrodnienia stawów. Co ważne należy uzmysłowić sobie, że dolegliwości reumatyczne dotyczą tkanek miękkich: mięśni, ścięgien, nerwów.

Przyczyna powstawania reumatyzmu nie jest do końca znana. Uważa się,że powodem może być uszkodzenie układu autoimmunologicznego, który zwraca się sam przeciwko sobie. Również be wpływu nie pozostaje odpowiednia dieta czy uwarunkowania genetyczne. Dodatkowo czynniki sprzyjające powstawaniu tego schorzenia to między innymi:
  • przebywanie w wilgotnym środowisku
  • zbyt duże obciążenie stawów na skutek nadwagi
  • częste marznięcie
  • bagatelizowanie innych chorób

Bóle reumatyczne są przykre i uciążliwe, gdyż przeszkadzają w codziennych zajęciach. Nasilenie bólu jest uzależnione od rodzaju choroby na jaką cierpi dana osoba. Pierwsze symptomy choroby reumatycznej dotyczą całego organizmu. Są to między innymi utrata masy ciała, stan podgorączkowy, ogólne osłabienie. Kolejno osoba chora może zaobserwować u siebie ból i zniekształcenie stawów czy trudności w poruszaniu kończynami. Bardzo często chory odczuwa tzw. łokieć tenisisty. Polega on na zewnętrznym bólu, który może pojawić się przy wykręcaniu prania lub dźwiganiu siatek. Pojawia się na skutek forsownego skręcania przedramienia.

Gdy zauważymy u siebie takie zmiany koniecznie musimy udać się do lekarza reumatologa. Lekarz pomoże dobrać odpowiednią kuracje farmakologiczną i umożliwi złagodzenie dolegliwości. Poza tym często niezbędna jest rehabilitacja, która wzmacnia mięśnie.

Profilaktyka


Warto próbować zabezpieczać się przed powstaniem reumatyzmu. Przede wszystkim należy wzmacniać gimnastyką, spacerami czy innym ruchem prace mięśni. Na nie mamy bowiem największy wpływ. Warto unikać powtarzających się przez długi okres godzin czynności, a gdy nie możemy ich uniknąć, należy robić co jakiś czas przerwy. Poza tym powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy i niwelować nadwagę, która obciąża stawy.

Komentarze do: Choroby reumatyczne - opis ogólny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz