Szukaj

Chiny: prace archeologiczne ujawniają istnienie nieznanego gatunku ludzkiego

Podziel się
Komentarze0

Badacze chińscy i australijscy właśnie przeprowadzili analizy szczątków kopalnych odkrytych w Chinach, które wskazują, iż istnieje nowy gatunek ludzki, do tej pory jeszcze nie znany. Odkrycie to zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Plos One.Aby zrozumieć ewolucję człowieka, trzeba sobie zdać sprawę, że jest to dziedzina bardzo złożona, pełna zakrętów i wyboista. Dowód na to dostarczają paleoantropolodzy z uniwersytetu australijskiego w Nowej Walii Południowej oraz z instytutu Archeologicznego w Yunnan w Chinach.

Badaczom tym udało się zidentyfikować szczątki kopalne co najmniej trzech jednostek o cecha charakterystycznych zarazem nowoczesnych, jak i archaicznych. Gatunek ten zyskał już sobie miano „plemię czerwonego jelenia” i zdaje się nie być spokrewniony z żadną wielką rodziną hominidów, znaną do tej pory.

Może więc chodzić naprawdę o całkiem nową gałąź.

Naukowcy przeprowadzili datowanie tych pozostałości i określili, że lud czerwonego jelenia musiał istnieć w okresie od 14 500 do 11 500 przed naszą erą. Chodzi więc o najnowocześniejszy gatunek, poza Homo sapiens oczywiście, jaki został odkryty na kontynencie azjatyckim.

W rzeczywistości, resztki odnalezione do tej pory w tym regionie mają mieć aż ponad 100 000 lat. Eksperci teraz uważają, że ten nowy gatunek musiał ewoluować mniej więcej w tej samej epoce co współcześni ludzie, na samym początku rolnictwa w Chinach.


Jak podkreśla Darren Curnoe, dyrektor ekipy badawczej, te szczątki kopalne mogą być szczątkami nieznanych gatunków, które żyły aż do końca okresu zlodowacenia, około 11 000 lat temu. Mogą one również prezentować potomstwo ludów współczesnych nieznanych, które mogły w przeszłości wcześniej wyemigrować z Afryki i które genetycznie nie przyczyniły się do powstawania populacji aktualnych.


Historia człowieka w Azji

Szczątki kopalne, które odnaleziono, to przede wszystkim zęby i czaszki. Tak naprawdę, to znaleziono je już w 1989 roku w grocie Maludong – to właśnie oznacza „czerwony jeleń” – która znajduje się w prowincji Yunnan, na południu Państwa Środka. Ale, dopiero w 2008 roku szczątki te zostały tak naprawdę przeanalizowane.

W 2009 roku, kiedy pracowałem w Chinach ze współautorem tego badania, profesorem Ji Xueping, pokazał mi on blok skalny, który zawierał czaszkę. Kiedy już udało mi się dojść do siebie, postanowiliśmy, że te resztki będą priorytetem w naszych badaniach, opowiada Darren Curnoe.

Możliwe jest oczywiście, że lud czerwonego jelenia zrodził się ze zjawiska krzyżowania ras między ludźmi współczesnymi i innymi populacjami, takimi jak lud z jaskini Denisowa, dorzuca jeszcze naukowiec.

Dzisiaj, to nowe odkrycie jest więc prawdziwym krokiem do przodu w zrozumieniu w jaki sposób ludzie współcześni ewoluowali w Eurazji. Ale badacze mają zamiar jeszcze kontynować swoje badania.

Teraz na przykład, naukowcy planują pobrać DNA z tych resztek kopalnych, aby przetestować je i sprawdzić do jakiego stopnia plemię czerwonego jelenia jest bliskie ludziom współczesnym, a nawet ludowi z jaskini Denisowa.

Już przeprowadziliśmy jedno próbne badanie, ale bez sukcesu, zwierza się Darren Curnoe.

Mimo wszystko, odkrycie tych nowych ludzi, czyli ludu czerwonego jelenia, dopisuje nowy rodział do księgi historii ludzkości, historii ludów azjatyckich, a ta historia dopiero się rozpoczyna, podsumowuje australijski badacz, cytowany przez Agence France Presse.

Komentarze do: Chiny: prace archeologiczne ujawniają istnienie nieznanego gatunku ludzkiego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz