Szukaj

Biologiczny rozrusznik serca

Podziel się
Komentarze0

Czy sztuczne rozruszniki serca zostaną zastąpione przez biologiczne? Po dziesięciu latach ciężkiej pracy, amerykańscy naukowcy zdołali przetransformować komórki mięśniowe serca w komórki stymulatora biologicznego, takiego, który pomoże sercu bić w prawidłowym rytmie. Jak? Dzięki jednemu genowi, zwanemu Tbx18, przeniesionemu do organizmu przez nieszkodliwego wirusa.Serce jest wysoce zaawansowaną pompą. Kilka tysięcy wyspecjalizowanych komórek usytuowanych w węźle zatokowym, w górnej części prawego przedsionka, generuje impuls elektryczny, który rozchodząc się, nadaje rytm mięśniowi sercowemu. Serce bije zatem w sposób skoordynowany.

Komórki autorytmiczne, uznawane za rozrusznik całej machiny, czasem zawodzą, niestety. Pompa przyspiesza lub przeciwnie, zwalnia niebezpiecznie, do tego stopnia, że się zatrzymuje w niektórych przypadkach. Żeby tego uniknąć, lekarze umieszczają bezpośrednio w ciele pacjenta urządzenie elektryczne - sztuczny rozrusznik serca, żeby to maszyna przejęła zadanie.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne: baterie muszą być regularnie wymieniane, a w przypadku dzieci, należy wymieniać operacyjnie rozruszniki, gdyż ich serce rośnie.


Niektórzy naukowcy usiłują poprawić autonomię baterii, a inni poszukują możliwości stworzenia rozruszników biologicznych w celu zastąpienia sztucznych.

Wielki krok w tym kierunku został wykonany przez naukowców z Cedars-Sinai Heart Institute w Los Angeles. Transformacja mięśniowych komórek sercowych w komórki stymulujące u świnki morskiej zakończyła się sukcesem. Któregoś dnia taka terapia być może zostanie zastosowana także u człowieka.

Tbx18, twórca stymulujących komórek

Za pomocą nieofensywnego wirusa, autorzy badań, umieścili gen Tbx18 w sercach 7 gryzoni. Ten gen, występujący także u człowieka, odgrywa główną rolę w rozwoju embrionalnym komórek stymulujących.

Za jego sprawą komórki sercowe ulegają transformacji: tracą objętość przyjmując właściwości fizyczne komórek nadających rytm sercu.

Badania potwierdzają, że koncepcja jest realistyczna. U pięciu z 7 świnek, impuls elektryczny niezbędny do każdego uderzenia serca, pochodził częściowo z komórek rozrusznika. Średnio, 9,2% z nich aktywowało się spontanicznie.

Zanim rozpocznie się badania kliniczne u człowieka, pozostaje kontynuować testy na zwierzętach i udoskonalać technikę.

Badanie zostało opublikowane w Nature Biotechnology.

 


 

 

 

Komentarze do: Biologiczny rozrusznik serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz