Szukaj

Bezplatne badania tarczycy i zaburzeń metabiolicznych

Podziel się
Komentarze1

Szpital Bielański w Warszawie bezpłatnie przebada licealistów na okoliczność występowania chorób tarczycy i zaburzeń metabolicznych. Profesor Wojciech Zgliczyński, wicedyrektor Szpitala Bielańskiego, wyszedł do warszawskich szkół licealnych z nowatorską na polskim gruncie propozycją przeprowadzenia bezpłatnych badań profilaktycznych tarczycy i zaburzeń metabolicznych.

Wśród uczniów 10 bielańskich szkół, które przyjęły zaproszenie, są wykonane szczegółowe badania pozwalające wykryć choroby tarczycy, które często rozwijają się u osób w wieku dojrzewania. Badania przeprowadza zespół Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Akcja w liceach zbiega się z międzynarodowymi obchodami Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy, ustanowionym w 2009 r. przez European Thyroid Association oraz Thyroid Federation International.

Zaburzenia metaboliczne prowadzące do otyłości i cukrzycy stanowią jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych rozwiniętych społeczeństwa i bywają nazywane epidemią XXI wieku.

W coraz większym stopniu dotykają one dzieci i młodzież. Z badania „Otyłość wśród polskich nastolatków” (2005 r.) wynika, że nadwaga i otyłość to problem nawet 14% młodzieży w wieku 13-15 lat. U młodzieży w okresie dojrzewania obserwuje się także szczyt zachorowań na choroby tarczycy, które mają istotny wpływ na metabolizm człowieka.

- Nasza akcja jest przeprowadzana w 10 szkołach średnich na Bielanach, do których uczęszcza ponad 2700 osób. Zakres badań profilaktycznych obejmie: wyliczenie wskaźnika masy ciała BMI, palpacyjną ocenę tarczycy oraz – w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub obciążeń rodzinnych – oznaczenie poziomu hormonu TSH i przeciwciał przeciwtarczycowych na podstawie badań krwi a także USG tarczycy. W przypadku stwierdzenia cech zaburzeń metabolicznych planowane jest oznaczenie również stężenia glukozy, insuliny i cholesterolu. Co ważne, wszystkie badania zostaną przeprowadzone na miejscu, w szkole. – informuje prof. Wojciech Zgliczyński, Kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP, wicedyrektor Szpitala Bielańskiego.

Akcja organizowana przez Szpital Bielański jest wyjątkowa ze względu na jej bardzo ważny cel zdrowotny przy jednoczesnym braku dodatkowych kosztów związanych z badaniem oraz tym, że pełen komplet badań zostanie wykonany w szkole. W szkołach obecny jest personel medyczny obsługujący niezbędne medyczne urządzenia, m.in. ultrasonograf. Szpital sam wychodzi z inicjatywą, dając szansę na wczesne wykrycie zaburzeń czynności tarczycy, wpływających na metabolizm organizmu oraz płodność, przebieg ciąży i rozwój dziecka. To z kolei umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia oraz łatwiejsze i bezpieczniejsze życie z chorobą.

Akcja bezpłatnych badań skierowana do uczniów szkół licealnych zbiega się w czasie z międzynarodowymi obchodami Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy (Thyroid Awareness Week), które są organizowane w związku ze Światowym Dniem Tarczycy przypadającym na 25 maja. Tegorocznym tematem obchodów w Polce będzie „Choroby tarczycy a płodność, ciąża i rozwój dziecka”.


Partnerami merytorycznymi i współorganizatorami Tygodnia są Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Komentarze do: Bezplatne badania tarczycy i zaburzeń metabiolicznych (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze