Szukaj

Bakterie grzybów mogą pokonać raka i cukrzycę?

Podziel się
Komentarze0

Według doktor Joann Lau i Sandy Zolj, dwóch naukowców Bellarmine University, grzyby reishi zawierają ważne polisacharydy i saponiny, które zmniejszają proliferację komórek nowotworowych płuc. Badaczki odkryły, że ten efekt jest wynikiem apoptozy ("śmierci komórki") wszczętej przez czynne związki grzyba. Stwierdziły one, że „szczegółowa biochemiczna charakterystyka tego starożytnego leku ziołowego może nieść ogromną nadzieję w leczeniu raka płuc.”

Grzyby reishi na Dalekim Wschodzie są wykorzystywane w leczeniu licznych dolegliwości od ponad 2000 lat. Są one szczególnie czczone w Chinach, gdzie z powodu niezwykłych właściwości leczniczych zyskały przydomek "grzybów nieśmiertelności". W istocie, długoterminowe spożywanie grzybów reishi - które charakteryzuje czerwony kapelusz, w kształcie nerki, twardość i "drewniana" struktura - wiąże się z obniżeniem ciśnienia krwi, poprawą funkcjonowania układu nerwowego, zwiększoną wytrzymałością, utratą wagi i wieloma innymi plusami. Dwie dolegliwości, w których leczeniu przodują grzyby reishi to również rak i cukrzyca - najbardziej poważne i powszechne choroby w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych.

Reishi i rak

Badania Lau i Zolj znajdują potwierdzenie u dr Teow Sun Soo z MARA Institute of Technology w Malezji. Soo, zdeterminowany, aby zrozumieć wpływ grzyba reishi na różne dolegliwości, prowadził badania kliniczne, które wymagały ochotników, przyjmujących ekstrakt z grzybów reishi w regularnych odstępach czasu. Soo odkrył, że ekstrakt nie tylko wzmacnia układ odpornościowy organizmu do walki z rakiem, ale także może zmniejszać szkodliwe skutki uboczne radioterapii i chemioterapii. Soo przyznaje jednak, że wyniki zależą od rodzaju nowotworu i ciężkości choroby. W leczeniu raka, zaleca on przyjmowanie sześciu 500 miligramowych kapsułek, trzy razy dziennie.

Reishi i cukrzyca

Według naukowców z Institute of Vascular Medicine na Chinese University of Hong Kong, grzyby reishi mogą obniżyć poziom cukru we krwi u zwierząt laboratoryjnych. W trakcie badań, których wyniki opublikowano w maju 2009 roku w Phytomedicine, naukowcy przez okres jednego miesiąca karmili myszy z cukrzycą, 0.03 i 0.3 g/kg ekstraktu grzybów reishi. Ekstrakt obniżał poziom glukozy we krwi myszy w ciągu jednego tygodnia, co doprowadziło naukowców do przekonania, że grzyb hamuje enzym wykorzystywany przez wątrobę do produkcji glukozy.

Inne chińskie badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Pekinie, przyjrzało się wpływowi grzybów reishi na cukrzycową chorobę nerek. Po ośmiu tygodniach okresu badawczego, chorzy na cukrzycę wykazywali poprawę pracy nerek, a także obniżony poziom trójglicerydów i cukru we krwi. Badacze doszli do wniosku, że grzyby reishi mogą zapobiegać i powstrzymywać postęp cukrzycowych powikłań nerkowych.

Ważne: W przeciwieństwie do większości innych grzybów leczniczych, reishi mają twardą teksturę, która utrudnia ich trawienie. Dlatego też, jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem grzybów reishi jako leku, należy rozważyć spożywanie ich w postaci ekstraktu dla lepszego wchłaniania substancji odżywczych.


Komentarze do: Bakterie grzybów mogą pokonać raka i cukrzycę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz