Szukaj

Badanie nawołuje do szerszego zakazu stosowania metalowych protez biodra

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie potwierdza, że wszystkie metalowe protezy biodra psują się o wiele częściej niż inne typy, co budzi jeszcze większe niepokoje dotyczące tych materiałów medycznych. W związku z tym, badacze zaczynają nawoływać o zakaz stosowania tych metalowych bioder.W brytyjskim przeglądzie naukowym The Lancet pojawiła się właśnie nowa analiza na ten temat, dwa tygodnie po tym, jak władze zdrowotne stwierdziły, że w tym kraju żyje blisko 50 000 Brytyjczyków z metalowymi protezami biodra.

Te protezy typu „metal-metal” wymagają corocznej kontroli z powodu możliwych skutków ubocznych, włączają w to także zatrucie toksycznymi metalami.

Stwierdzenia te po raz kolejny budzą wątpliwości, słusznie zresztą, co do przepisów dotyczących urządzeń medycznych. Wystarczy wspomnieć tutaj przykład skandalu z implantami piersiowymi francuskiej firmy PIP, którym żyliśmy jeszcze miesiąc temu. Kolejny przykład: problemy z niesprawnymi przewodami w niektórych defibrylatorach serca.

Protezy biodra typu „metal-metal” powstały z myślą, iż będą one trwalsze niż tradycyjne implanty, które łączą materię cermiczną albo metalową z plastikowym gniazdem. Ale, ostatnie doświadczenia sugerują, że te protezy mogą właściwie być gorsze od tych starszego typu.

Podniosły się głosy krytyczne, które stwierdzają, że protezy biodra produkowane przez firmę Johnson & Johnson nigdy nie powinny były trafić na rynek. Rezultaty z ostatniego badania pokazują, iż istnieje 6,2-procentowe ryzyko, że pacjenci z całkowicie metalowymi protezami biodra będą potrzebowali zastąpienia protezy w ciągu pięciu lat, co jest proporcją trzy razy większą niż dla starszych implantów.


Proporcje te zresztą były wyjątkowo wysokie dla protez z szeroką główką i dla tych, które są wszczepiane kobietom, dla których poziomy uszkodzeń były cztery razy większe, jak podsumowują badacze.

Naukowcy z uniwersytetu University of Bristol przeanalizowali dane pochodzące z narodowego rejestru National Joint Registry of England and Wales w Zjednoczonym Królestwie. Rejestr ten odnotowuje ponad 400 000 operacji zastąpienia biodra, włączając w to 31 171 tych całkowicie metalowych, wszczepionych w latach 2003 – 2011.


Jak stwierdzili brytyjscy badacze, rezultaty są bezapelacyjne: protezy typu „metal-metal” mają bardzo niski poziom trwałości, w porównaniu do protez starszego typu, i nie powinny być wszczepiane.

W ostatnich latach, zastosowanie protez biodra typu „metal-metal” spadło w Wielkiej Brytanii, ale w dalszym ciągu są one powszechnie używane na całym świecie, włączając w to także Stany Zjednoczone.

Art Sedrakyan z uniwersytetu Cornell University stwierdza, iż problem ten podkreśla słabość systemu regulacyjnego, po obydwu stronach Atlantyku. Specjalista ten nawołuje do przeprowadzania większych ilości badań, zanim w ogóle jakieś implanty trafią na rynek.

Aktualnie, mamy ponad 500 000 pacjentów w Stanach Zjednoczonych, a także ponad 40 000 w Zjednoczonym Królestwie, którzy żyją z  protezami biodra typu „metal-metal” i którzy są bardziej zagrożeni uszkodzeniami tych implantów. A to w sposób nieunikniony poprowadzi do następnego chirurgiczneg leczenia, które będzie znacznie cięższe niż za pierwszym razem. Nie mówiąc już o kosztach ponoszonych na leczenie, podkreśla Art Sedrakyan.

Ashely Blom z uniwersytetu University of Bristol stwierdza, że generalnie operacja zastąpienia biodra jest skuteczna dla większość ludzi, ale ostatni przykład pokazuje, że władze zdrowotne powinny wyciągnąć wnioski i skuteczniej szukać równowagi między bezpieczeństwem a innowacją.

Aktualnie, w świetle najnowszych zaleceń agencji Britain's Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA), lekarze mają rozważać usunięcie i zastąpienie protezy, jeżeli u pacjentów stwierdza się anormalne skany MRI, albo jeżeli poziomy jonów metali w krwi osiągają niepokojące wartości.

Firmy produkujące protezy biodra typu „metal-metal”, poza  Johnson & Johnson, to: Zimmer, Stryker, Corin i Biomet.

Komentarze do: Badanie nawołuje do szerszego zakazu stosowania metalowych protez biodra

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz