Szukaj

Badanie nad zespołem niewrażliwości na androgeny

Podziel się
Komentarze0

Hiszpańscy naukowcy z University of Granada właśnie opracowali wytyczne dla lekarzy i pacjentów, którzy zmagają się z syndromem AIS, czyli zespołem niewrażliwości na androgeny. Jest to rzadka choroba, która powoduje, że człowiek ma kobiecy wygląd, ale męskie genitalia. Zachorowalność na AIS jest dość niska – dotyczy 1 osobę na 2000.Zespół AIS charakteryzuje się niezdolnością tkanek do odpowiedzi na działanie męskich hormonów. Oznacza to, że u jednostki z chromosomami płciowymi YX nie rozwijają się męskie genitalia.

Zaburzenia te są spowodowane mutacją genu, który koduje receptory androgenów. Diagnozę potwierdza identyfikacja tej mutacji.

Choroba pojawia się jedynie u mężczyzn, a przenoszona jest przez kobiety.

Hiszpańscy naukowcy przestudiowali dane kliniczne i epidemiologiczne na temat AIS, a ich wnioski ukazały się w Gynecological Endocrinology.

Wytyczne dla pacjentów obejmują podążanie za protokołem, który powinien być wdrożony już od urodzenia, aż do dorosłości. Obejmują również dodatkowe informacje dla pacjentów.


Kliniczne objawy AIS rozciągają się od defektów powodujących bezpłodność u mężczyzn z normalnymi genitaliami, aż po jednostki, które wyglądają jak kobiety, ale nie mają menstruacji i żeńskich wewnętrznych organów rozrodczych.

Czasami, płci osoby z AIS nie można określić przy narodzinach i potrzebne są dodatkowe badania, w celu ustalenia planu leczenia.

Według jednego z autorów badania, terapia AIS opiera się na trzech filarach.

Po pierwsze, należy wzmocnić seksualną tożsamość jednostki przy pomocy psychologa. W przypadku płciowej dwuznaczności i determinacji płci żeńskiej, drugim krokiem jest usunięcie jąder, ponieważ mogą one spowodować raka.

A w końcu, należy wdrożyć hormonalną terapię zastępczą, jeżeli jednostka jest przypisana do płci żeńskiej.

Prof. Mendoza mówi: prognozy dla tych pacjentów są dobre, o ile jądra zostaną usunięte na czas.

Przewodnik Androgen Insensitivity Syndrome Guideline dla lekarzy i pacjentów jest dostępny na stronie Biomedical Research Network of Rare Diseases (CIBERER) www.ciberer.es i Spanish Association of Human Genetics www.aegh.org.

Komentarze do: Badanie nad zespołem niewrażliwości na androgeny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz