Szukaj

Badania wykazują korzyści zdrowotne z mirry i kadzidła

Podziel się
Komentarze0

Kadzidło i mirra – od dawna znane są ich zdolności lecznicze i ochronne. Oba mają powiązania z chrześcijaństwem, w którym uznawane są jako prezenty przyniesione do Betlejem przez Mędrców. Były one również wykorzystywane w wielu innych kulturach w starożytności.

Kadzidło kontra rak

Naukowcy z Uniwersytetu Leicester wykazali, że kadzidło z żywicy gumy zawiera związek chemiczny, który ma potencjał, by zabijać komórki rakowe i że może być realną metodą leczenia nowotworów takich jak piersi, prostaty, jajnika i jelita grubego. Szczególnie cenny jest związek acetylo-11-keto-beta-bosweliowy kwasu (Akba), który został zbadany przez ekspertów akademickich, którzy dowiedli, że może mieć zdolność do zwalczania komórek raka jajnika, nawet w ostatniej fazie.

- Po roku badań  jesteśmy w stanie wykazać, że związek Akba jest skuteczny w zabijaniu komórek nowotworowych - powiedział Kamla Al-Salmani, doktorant z Wydziału Studiów Rakiem Uniwersytetu i Medycyny Molekularnej.

Zobacz również:

Jeszcze bardziej obiecujące jest ich stwierdzenie, że związek  Akba  jest skuteczny nawet wśród komórek nowotworowych, które były odporne na chemioterapię.

Właściwości prozdrowotne mirry

Stwierdzono również, że mirra jest skuteczna w poprawie stanu zdrowia. Stosowana jako olejek ma zdolność do uzdrawiania chorób skóry, takich jak grzybica i egzema, może także pomóc w gojeniu ran, wzmocnieniu dziąseł i złagodzieniu problemów z oddychaniem. A badania opublikowane w Journal of Food Safety, Nutrition and Public Health  sugerują, że mirra ma zdolności redukujące cholesterol.

Połączenie kadzidła i mirry jest również pomocne dla zdrowia. National Association for Holistic Aromatherapy sugeruje, że wraz z kardamonem i cynamonem może zażegnać bóle brzucha, zwalczyć nieświeży oddech, rozrzadzić flegmę i zapewnić ulgę przy bólach zęba.

Inna kombinacja - mirry i kurkumy - ma właściwości ochronne, a także przynosi efekt detoksykacji komórek, zmniejszając toksyczność ołowiu. Badania te zostały opublikowane w czasopiśmie Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology i prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Aleksandrii w Egipcie.

Opracowała: Agnieszka Witek


Komentarze do: Badania wykazują korzyści zdrowotne z mirry i kadzidła

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz