Szukaj

Badania wykazują korzyści zdrowotne z mirry i kadzidła

Podziel się
Komentarze0

Kadzidło i mirra – od dawna znane są ich zdolności lecznicze i ochronne. Oba mają powiązania z chrześcijaństwem, w którym uznawane są jako prezenty przyniesione do Betlejem przez Mędrców. Były one również wykorzystywane w wielu innych kulturach w starożytności.

Kadzidło kontra rak

Naukowcy z Uniwersytetu Leicester wykazali, że kadzidło z żywicy gumy zawiera związek chemiczny, który ma potencjał, by zabijać komórki rakowe i że może być realną metodą leczenia nowotworów takich jak piersi, prostaty, jajnika i jelita grubego. Szczególnie cenny jest związek acetylo-11-keto-beta-bosweliowy kwasu (Akba), który został zbadany przez ekspertów akademickich, którzy dowiedli, że może mieć zdolność do zwalczania komórek raka jajnika, nawet w ostatniej fazie.

- Po roku badań  jesteśmy w stanie wykazać, że związek Akba jest skuteczny w zabijaniu komórek nowotworowych - powiedział Kamla Al-Salmani, doktorant z Wydziału Studiów Rakiem Uniwersytetu i Medycyny Molekularnej.

Jeszcze bardziej obiecujące jest ich stwierdzenie, że związek  Akba  jest skuteczny nawet wśród komórek nowotworowych, które były odporne na chemioterapię.

Właściwości prozdrowotne mirry

Stwierdzono również, że mirra jest skuteczna w poprawie stanu zdrowia. Stosowana jako olejek ma zdolność do uzdrawiania chorób skóry, takich jak grzybica i egzema, może także pomóc w gojeniu ran, wzmocnieniu dziąseł i złagodzieniu problemów z oddychaniem. A badania opublikowane w Journal of Food Safety, Nutrition and Public Health  sugerują, że mirra ma zdolności redukujące cholesterol.

Połączenie kadzidła i mirry jest również pomocne dla zdrowia. National Association for Holistic Aromatherapy sugeruje, że wraz z kardamonem i cynamonem może zażegnać bóle brzucha, zwalczyć nieświeży oddech, rozrzadzić flegmę i zapewnić ulgę przy bólach zęba.

Inna kombinacja - mirry i kurkumy - ma właściwości ochronne, a także przynosi efekt detoksykacji komórek, zmniejszając toksyczność ołowiu. Badania te zostały opublikowane w czasopiśmie Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology i prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Aleksandrii w Egipcie.

Opracowała: Agnieszka Witek


Komentarze do: Badania wykazują korzyści zdrowotne z mirry i kadzidła

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz