Szukaj

Badania na zwierzętach wykazują: triglicerydowe, lipidowe emulsje z kwasami omega-3 chronią mózg po udarze

Podziel się
Komentarze0

Triglicerydowe, lipidowe emulsje bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, wstrzyknięte w przeciągu kilku godzin od niedokrwiennego udaru, mogą zmniejszyć ilość uszkodzonej tkanki mózgowej nawet o połowę w przypadku myszy. To odkrycie jest wynikiem badań przeprowadzonych w Columbia University Medical Center. Prognozuje się, iż emulsje mogą zmniejszać niektóre neurologiczne i behawioralne problemy u ludzi, którzy przeżyli udary zarówno w okresie neonatalnym, jak i w dojrzałym wieku.Obecnie używa się tylko jednego rodzaju środka pobudzającego jako sposobu leczenia po udarze, jednakże niedługo może się to zmienić.

Richard Deckelbaum, doktor medycyny oraz dyrektor Institute of Human Nutrition naColumbia's College of Physicians & Surgeons stwierdza: „Kwasy tłuszczowe omega-3 mają większy potencjał jako neuroprotektanty, ponieważ wpływają na liczne biochemiczne procesy w mózgu, które zostają zakłócone przez udar”.

Bardzo pilnie potrzebujemy leków z właściwościami neuroprotekcyjnymi, które mogą zapobiegać śmierci komórek mózgowych zniszczonych w wyniku udaru, ale nawet po trzech dziesięcioleciach intensywnych badań oraz po przetestowaniu ponad 1 000 potencjalnych czynników (na zwierzętach), nie udało się znaleźć substancji neuroprotekcyjnej, która byłaby skuteczna u ludzi.


Z nowych badań wynika, że redukcja stanów zapalnych oraz śmierci komórek i aktywacja genów, które mogą chronić mózg, są mechanizmami powodującymi, iż kwasy tłuszczowe omega-3 są skuteczne w rewolucyjnym procesie leczenia.

Kwasy tłuszczowe omega-3 również znacząco zmniejszyły uwalnianie szkodliwych antyoksydantów w mózgu po udarze. Dr Deckelbaum mówi: "w większości prób klinicznych, testowane składniki miały wpływ tylko na jedną ścieżkę. Natomiast kwasy tłuszczowe omega-3 to bardzo bioaktywne molekuły, które namierzają wielorakie mechanizmy powiązane ze śmiercią mózgu po udarze".

Jak do tej pory wszelkie badania prowadzone były na myszach. Aktualnie, po przejściu na starsze osobniki, które przeżyły różne rodzaje udarów, badacze liczą na optymalizację funkcji tego typu emulsji.

Jeśli rezultaty będą równie obiecujące jak dotychczas, to dr Deckelbaum przewiduje w niedługim czasie rozpoczęcie testów klinicznych nowej metody leczenia skutków udaru.

Komentarze do: Badania na zwierzętach wykazują: triglicerydowe, lipidowe emulsje z kwasami omega-3 chronią mózg po udarze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz